Usuwanie chwastów to niezbędny warunek utrzymania zdrowego, atrakcyjnego ogrodu lub działki. Chwasty negatywnie wpływają na rośliny tłumiąc ich wzrost, zabierając światło, wodę i składniki odżywcze. Mają też nieestetyczny wygląd. Czego nie lubią chwasty? Jak pozbyć się chwastów?

Reklama

Pielenie

Prostym i dość skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów jest ręczne usuwanie chwastów, czyli pielenie. Niestety, wymaga ono sporo czasu, wysiłku i… regularności. Z tego względu ręczne usuwanie chwastów najlepiej sprawdza się w przypadku małych ogrodów i działek. By wykopać chwasty z korzeniami najlepiej jest używać szpadla i usuwać całe korzenie by zapobiec ponownemu wzrostowi niepożądanych roślin.

Środki chemiczne

Środki chemiczne takie jak herbicydy często szkodzą nie tylko chwastom, ale także innym roślinom, a na dodatek glebie, zwierzętom i… ludziom. Z tego względu lepiej jest sięgnąć po naturalne, domowe sposoby na chwasty. Są one nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również tanie!

Roztwór wody z octem

Ocet stanowi tani i ekologiczny środek, który niszczy chwasty, a na dodatek odstrasza mrówki i owady. Trzeba jednak pamiętać, że może być on niebezpieczny nie tylko dla chwastów, ale również dla uprawianych roślin.

By przygotować roztwór wody z octem należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 2:1, a następnie przelać do opryskiwacza i spryskać niepożądane rośliny. W przypadku bardzo opornych chwastów możemy użyć octu skoncentrowanego. Oprysk chwastów należy wykonać kilka razy – najlepiej w suchy, bezwietrzny dzień.

Reklama

Sól kuchenna

Sól kuchenna to doskonały, naturalny herbicyd. Może mieć ona jednak negatywny wpływ na glebę i z tego względu należy używać jej ostrożnie i w umiarkowanych ilościach. Najprostszym sposobem na użycie soli jest posypanie nią chwastów i poczekanie aż uschną (proces ten jest szybszy w słoneczny dzień). Sól możemy także rozpuścić w wodzie, a następnie podlać lub spryskać uciążliwe chwasty na trawniku. Należy starać się jednak unikać podczas tego procesu spryskiwania roślin uprawnych.

Alkohol

Alkohol, w postaci spirytusu lub wódki, działa destrukcyjnie na powłokę woskową liści. Dzięki temu chwasty mają zwiększoną wrażliwość na promienie słoneczne. To skutkuje poparzeniem liści i w konsekwencji ich obumarciem. By przygotować mieszankę – roztwór na bazie alkoholu i wody - należy 30 ml wódki lub spirytusu wymieszać z dwoma szklanki wody.

Gorąca woda

Gorąca woda uszkadza chwasty i niszczy ich struktury komórkowe. To zdecydowanie najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób do usuwania chwastów – wystarczy zagotować wodę i wrzątkiem polewać chwasty. Wówczas większość białek ulegnie denaturacji, a chwasty zaczną obumierać.

Naturalne środki ochrony roślin mogą okazać się niewystarczająco skuteczne, gdy ogród jest bardzo zachwaszczony. Wówczas konieczne może się okazać sięgnięcie po specjalistyczne środki chemiczne.

Jak zapobiegać chwastom?

Chwastów nie da się wyeliminować całkowicie, ale… można zastosować kilka trików, by znacząco ograniczyć ich liczbę. Jednym z nich jest dokładne odchwaszczenie podłoża przed posadzeniem roślin, a drugim - założenie rabat w skrzyniach. Warto również stosować ściółkowanie, czyli pokryć glebę warstwą np. z kory, słomy, torfu lub kompostu, które hamują wzrost chwastów. Można również rozłożyć agrowłókninę na rabatach.