Zamioculcas zamiifolia, powszechnie znany jako zamiokulkas, to wytrzymała, niewymagająca roślina, która dobrze przystosowała się do warunków panujących w domach w klimacie umiarkowanym. Jednak mimo odporności i łatwości w adaptacji oraz w uprawie zamiokulkas wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przetrwać zimowe miesiące bez szwanku. Zobacz, jakie ma preferencje ta egzotyczna roślina.

Reklama

Gdzie rośnie zamiokulkas?

Zamiokulkas jest rośliną, która najlepiej rośnie w ciepłym i stosunkowo suchym środowisku, co jest odbiciem jego naturalnego środowiska, czyli lasów i stepów Afryki. Charakterystyczne dla niego mięsiste, błyszczące liście, które wyrastają prosto z podziemnych bulw. Są one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także służą jako rezerwuar wody. Dzięki temu zamiokulkas jest rośliną wyjątkowo odporną na okresowe susze, a jego system korzeniowy jest przystosowany do gromadzenia wilgoci i składników odżywczych.

Reklama

Jak podlewać i nawozić zamiokulkas zimą?

W okresie zimowym zamiokulkas wymaga mniej wody i nie wymaga nawożenia. Jego wzrost jest wolniejszy, a nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj roślinę, dopiero gdy górna warstwa ziemi jest sucha. Lepiej jest podlać go mniej, niż przelać. Woda powinna mieć temperaturą pokojową, aby nie szokować korzeni i być przefiltrowana i odstała lub przegotowana.

Zanim podlejesz zamiokulkas, zawsze sprawdź wilgotność gleby. Możesz to zrobić, wkładając palec na głębokość około 2-3 cm w ziemię. Jeśli górna warstwa gleby jest sucha, roślina jest gotowa do podlania.

Przerwij nawożenie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, aby uniknąć gromadzenia soli mineralnych w glebie, które mogą zaszkodzić roślinie. Nadmiar nawozu poznasz po białych kryształkach soli na powierzchni gleby.

Zimą należy ograniczyć podlewania zamiokulkasa. / Shutterstock

Zimą potrzebuje więcej światła

Zamiokulkas jest rośliną tolerancyjną na różne warunki oświetleniowe, ale zimą, kiedy dni są krótsze, potrzebuje jak najwięcej światła. Ta tropikalna roślina w swoim naturalnym środowisku jest przyzwyczajona do jasnego, ale rozproszonego światła.Umieść zamiokulkas w pobliżu okna, które zapewnia dużo światła słonecznego, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenia liści. Jeśli naturalne światło jest ograniczone, rozważ użycie lampy roślinnej, aby zapewnić mu dodatkowe źródło światła.

Preferuje ciepło

Zamiokulkas preferuje wyższe temperatury, ale jest dość odporny na chłód. Idealna temperatura dla jego wzrostu w zimie powinna oscylować w granicach 18-24 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby unikać gwałtownych zmian temperatury oraz trzymać roślinę z dala od przeciągów.

Zapewnienie zamiokulkasowi odpowiedniego światła, temperatury i wilgotności jest ważne dla jego wzrostu i zapobiegania chorobom. / Shutterstock

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zapewnienie zamiokulkasowi odpowiedniego światła, temperatury i wilgotności jest ważne nie tylko dla jego wzrostu, ale także dla zapobiegania chorobom. Szkodniki i choroby częściej atakują rośliny osłabione niewłaściwymi warunkami uprawy.

Ze względu na to, że zamiokulkas woli suche środowisko, preferuje lekką, przepuszczalną glebę, która pozwala na szybkie odprowadzanie nadmiaru wody.

Regularne sprawdzanie rośliny jest kluczowe w zapobieganiu problemom. Obejmuje to inspekcję liści, łodyg i gleby w poszukiwaniu oznak szkodników lub chorób, takich jak plamistość liści, pleśń, pajęczyny czy drobne owady.

Ważne jest też oczyszczanie liści zamiokulkasa z kurzu. Nie tylko poprawia to jego wygląd, ale także umożliwia lepszą fotosyntezę i zapobiega zagnieżdżaniu się szkodników.

Zaleca się czyszczenie liści zamiokulkasa co najmniej raz na miesiąc. Może być to częściej, jeśli zauważysz, że liście szybko gromadzą kurz. Najprostszym sposobem jest użycie miękkiej, wilgotnej ściereczki. Delikatnie przetrzyj każdy liść, starając się nie uszkodzić delikatnych powierzchni.