Przyczynami, z powodu których skrzydłokwiat nie kwitnie, zwykle są niewłaściwa pielęgnacja, brak światła, lub problemy z korzeniami.

Co wpływa na obfite kwitnienie skrzydłokwiatu?

Skrzydłokwiat potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Brak wystarczającej ilości światła może powodować, że roślina koncentruje się na wzroście liści kosztem kwiatów.

Reklama

Rośliny te lubią wysoką wilgotność. Suche powietrze w pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym przy ogrzewaniu, może negatywnie wpływać na kwitnienie.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą mieć negatywny wpływ na zdolność skrzydłokwiatu do kwitnienia. Roślina potrzebuje umiarkowanej ilości wody i dobrze drenowanej ziemi. Dobre nawodnienie jest szczególnie ważne w okresie, gdy roślina zaczyna wytwarzać pąki kwiatowe.

Uszkodzone, przelane lub zbyt rozrośnięte w doniczce korzenie mogą ograniczać zdolność rośliny do kwitnienia. Przesadzanie rośliny co kilka lat może być konieczne, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia.

Reklama

Jak pobudzić kwitnienie?

Zbyt dużo nawozu, zwłaszcza azotu, może skłonić roślinę do produkcji więcej liści zamiast kwiatów. Z drugiej strony, brak odpowiednich składników odżywczych również może przeszkadzać w kwitnieniu. Kwitnieniu sprzyjają nawozy bogate w fosfor. Ten pierwiastek jest kluczowy dla rozwoju korzeni i kwitnienia. Wspomaga produkcję kwiatów i jest ważny w procesie fotosyntezy. Skrzydłokwiat potrzebuje też potasu. Potas pomaga w regulacji procesów metabolicznych i wodnych w roślinie. Wspiera kwitnienie i ogólną odporność rośliny. Mikroelementy takie jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, i molibden są potrzebne w mniejszych ilościach, ale są istotne dla prawidłowego rozwoju i kwitnienia rośliny.

W okresie, gdy oczekujemy kwitnienia, warto wybrać nawóz z niższą zawartością azotu i wyższą fosforu, aby stymulować produkcję kwiatów.

Na rynku dostępne są specjalne stymulatory kwitnienia, które mogą być stosowane w celu pobudzenia rośliny do produkcji kwiatów. Używaj ich zgodnie z instrukcjami i nie przesadzaj, ponieważ nadmierna stymulacja może osłabić roślinę.

Po zakończeniu sezonu kwitnienia daj roślinie czas na odpoczynek. W tym okresie zmniejsz częstotliwość podlewania i zaprzestań nawożenia, aby pozwolić roślinie na gromadzenie energii na kolejny sezon kwitnienia.

shutterstock

Domowa odżywka dla skrzydłokwiatu

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na pobudzenie kwitnienia skrzydłokwiatu jest użycie domowej mikstury odżywczej, która może wspierać zdrowie rośliny i zachęcać do kwitnienia.

Zmieszaj 1 litr ciepłej wody z 1 łyżeczką soku z cytryny i 1 łyżeczką melasy lub cukru brązowego. Poczekaj, aż ostygnie. Używaj tej mikstury do podlewania rośliny raz na 2-3 tygodnie. Obserwuj, jak roślina reaguje na tę miksturę. Jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany, przestań używać mikstury i wróć do normalnego podlewania.

Odpowiednia temperatura

Skrzydłokwiat preferuje temperaturę w zakresie od 18 do 25°C. Rośliny mogą być stymulowane do kwitnienia przez krótki okres niskich temperatur. Umieszczenie skrzydłokwiatu w chłodniejszym pomieszczeniu (ale nie poniżej 15°C) na kilka tygodni może pomóc mu zawiązać pąki kwiatowe, po przyniesieniu w cieplejsze miejsce.

Pobudź kwitnienie, przycinając pędy

Regularne przycinanie zwiędłych i uszkodzonych liści oraz przekwitłych kwiatów może stymulować roślinę do produkcji nowych pąków. Przycinanie pomaga także roślinie skupić swoje zasoby na zdrowym wzroście i kwitnieniu.

Przesadzanie także stymuluje skrzydłokwiat do kwitnienia. Zrób to wczesną wiosną, używając świeżej, dobrej jakości ziemi. Ziemia powinna być bogata w materię organiczną. Można użyć mieszanki ziemi ogrodowej z kompostem lub torfem.

Drenaż jest kluczowy, aby uniknąć gnicia korzeni. Ziemia powinna pozwalać na łatwe odprowadzanie nadmiaru wody. Możesz dodać perlit, piasek lub drobny żwir do mieszanki, aby poprawić drenaż. Mimo potrzeby dobrego drenażu ziemia powinna być także zdolna do utrzymywania wilgotności. Dodatek torfu lub kokosu może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Skrzydłokwiat preferuje lekko kwaśne pH gleby, w zakresie od 5,5 do 6,5.