Przetacznik może być okazałą ozdobą w twoim ogródku. Co lubi ta roślina i jak o nią dbać, aby odwdzięczyła się swoim wyglądem?

Przetacznik. Co warto o nim wiedzieć?

Przetacznik to bylina, która doskonale prezentuje się jako pojedynczy gatunek, jednak możesz ją także posadzić w niewielkich grupach, tworząc bujny szpaler – np. wzdłuż ogrodowej alejki. Roślina sprawdzi się jako uzupełnienie innych bylin albo przestrzeni pod wysokimi iglakami. Przetacznik doskonale wygląda również w towarzystwie traw ozdobnych i jeżówek.

Reklama

Bylinę możesz wykorzystać do ciętych kompozycji kwiatowych. Choć najpopularniejszą odmianą jest ta o fioletowo-niebieskim kolorze (przetacznik kłosowy), warto poszukać sadzonek w kolorze białym lub różowym. Najpopularniejsze odmiany rośliny to:

  • przetacznik alpejski (Veronica alpina),
  • przetacznik leśny (Veronica officinalis),
  • przetacznik długolistny (Veronica longifolia),
  • przetacznik goryczkowy (Veronica gentianoides),
  • przetacznik kłosowy (Veronica spicata).

Przetacznik. Jak uprawiać tę bylinę?

Miododajny przetacznik nie ma dużych wymagań. Najlepiej posadzić go w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu, gdzie będzie czuł się najlepiej. Bez problemu poradzi sobie nawet w ogrodzie skalnym. Niskie odmiany byliny do bujnego wzrostu potrzebują wyłącznie suchej, piaszczystej i przepuszczalnej gleby. Z kolei wysokie odmiany najlepiej rosną w żyznym podłożu.

Przetacznik jest mrozoodporny. Jeśli go odpowiednio zabezpieczysz przed niskimi temperaturami, wiosną odbije i w sezonie kwitnienia ponownie będzie królować na rabatach. Pamiętaj, aby od czasu do czasu przycinać roślinę, aby mogła się potem lepiej rozrastać.

Podczas kwitnienia warto regularnie zasilać korzenie przetacznika. Użyj do tego nawozów mineralnych lub organicznych. Aby rozmnożyć bylinę, po prostu zbierz jej nasiona i wykorzystaj w następnym sezonie. Większe sadzonki możesz wykopać, delikatnie podzielić i rozsadzić.

Reklama

Przycinanie przetacznika i walka ze szkodnikami

W przypadku przetacznika kłosowego przycinanie polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Gdy bylina już zakończy kwitnienie, należy ją jesienią ściąć do mniej więcej 10 centymetrów.

Przetacznik jest doskonały do ogrodu, ponieważ rzadko atakują go szkodniki. Może się jednak zdarzyć, że oblepią go mszyce albo na liściach pojawi się grzyb w postaci brązowych plam. W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po oprysk ze sklepu ogrodniczego.