Nasturcja: Ozdoba ogrodów i balkonów

Nasturcja jest rośliną z rodziny nasturcjowatych. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Rośnie tam w wilgotnych lasach, suchych zaroślach i górskich piargach. Niektóre gatunki nasturcji uprawiane są jako rośliny ozdobne. Ma to miejsce m.in. w Polsce, gdzie rośnie ona w ogrodach i na balkonach. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Jest wykorzystywana jako naturalny środek odstraszający ślimaki, które nie tolerują jej zapachu i smaku.

Nasturcja ma piękne kwiaty o lejkowatym kształcie, które składają się z 5 płatków. Mogą mieć kolor pomarańczowy, żółty lub czerwony lub mogą też być dwubarwne. Nasturcje pięknie pachną i kwitną od późnej wiosny do jesieni. Okazuje się jednak, że mogą nie tylko cieszyć oczy swoim pięknem, ale także przynosić korzyści zdrowiu i urodzie.

Reklama
Reklama

Nasturcja i jej właściwości lecznicze

Kwiaty nasturcji wykorzystywane były już w medycynie ludowej jako środek do odkażania ran, który przyspieszał też ich gojenie. Roślina ta wykazuje bowiem działanie antyseptyczne – pomaga zwalczać bakterie i grzyby. Sok z nasturcji może wspomagać leczenie chorób skórnych takich jak np. opryszczka wargowa. Ponadto w związku z tym, że nasturcja wykazuje działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, bywa stosowana wspomagająco przy leczeniu chorób układu oddechowego i dolegliwości związanych z układem moczowym i nerkami. Herbata z liści nasturcji łagodzi ból gardła, chrypkę i kaszel.

Z kolei ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne oraz bogactwo witaminy C wzmacnia odporność. Kwiaty nasturcji bogate są też wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych takich jak cynk, magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń.

Nasturcja i jej wpływ na urodę

Napary i odwary z nasturcji dodawać można też do kąpieli. Sprzyjają relaksowi, redukują stres i zmęczenie oraz zmniejszają ból mięśni i stawów. Dodatkowo pozytywnie wpływają na stan skóry. Ponadto roślina ta dzięki zawartości oleju musztardowego poprawia krążenie krwi.

Nasturcja ma dobroczynny wpływ również na włosy. Przygotowana na jej bazie płukanka wykazuje działanie przeciwłupieżowe oraz wspomaga porost włosów. Dzięki związkom siarki, które zawiera, zmniejsza skłonność włosów do przetłuszczania się. Z tego samego zresztą powodu pomaga zmniejszać wydzielanie sebum przez skórę i poprawia tym samym jej wygląd.

Smak nasturcji w kuchni

Młode liście, kwiaty i owoce nasturcji są także wykorzystywane w kuchni. Liście i kwiaty stanowią doskonały dodatek do kanapek, sałatek i surówek. Urozmaicają je swoim pikantnym smakiem przypominającym nieco rzeżuchę, rukolę lub chrzan. Nasturcja bywa zresztą nazywana rzeżuchą zakonników. Roślina ta zachwyca też wyrazistym zapachem wydzielanym za sprawą obecnych w niej olejków eterycznych. Dodatkowo – ze względu na swój wygląd – stanowi prawdziwą ozdobę każdego dania.

Z kolei owoce nasturcji bywają nazywane polskimi kaparami. W postaci surowej są gorzkie, jednak wystarczy je zamarynować, aby zaczęły przypominać w smaku swoje śródziemnomorskie odpowiedniki. Poza marynowaniem owoce nasturcji świetnie nadają się również do kiszenia.

Nasturcja. Gdzie ją zbierać? Kto powinien jej unikać?

Liście, kwiaty i owoce nasturcjimożna zbierać samodzielnie, aby móc korzystać z ich dobroczynnych właściwości. Należy jednak przy tym pamiętać, żeby sięgać wyłącznie po rośliny, które rosną z dala od dróg i innych zanieczyszczeń. W przeciwnym wypadku mogą bowiem zawierać szkodliwe substancje takie jak np. ołów. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy samodzielnie zbierać nasturcji, możemy kupić w sklepach zielarskich preparaty, które ją zawierają.

Na koniec podkreślić trzeba, że mimo swojego smaku i licznych dobroczynnych właściwości, nasturcja nie jest rośliną wskazaną do spożywania przez wszystkich. Powinny z niej zrezygnować osoby cierpiące na wrzody żołądka i zapalenie błony śluzowej żołądka. Poza tym nie jest wskazana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.