Ślimaki: Zmora ogrodników

Ślimaki są prawdziwą zmorą wszystkich ogrodników, szczególnie kiedy pojawiają się w dużej liczbie. W miejscach, w których przebywają, zauważyć można charakterystyczne ślady zaschniętego śluzu, którym znaczą trasy swoich wędrówek.

Mięczaki te preferują środowisko lekko wilgotne, a takim bardzo często są ogrody. To właśnie w nich, szczególnie po deszczach oraz wieczorami, możemy spotkać dwa rodzaje ślimakówbez skorupki (nagie) oraz z muszlami. Pierwsze z nich potrafią wyrządzić więcej szkód – zjadają liści i pędy roślin, a ponadto cebulki, nasiona, kwiaty, bulwy i owoce. Ślimaki muszlowe odżywiają się przede wszystkim obumierającymi pędami i liśćmi.

Reklama

Ślimaki – szczególnie te bez skorupki – potrafią skutecznie zniszczyć uprawy. Zjadają zarówno młode, kiełkujące rośliny – ich listki i pędy oraz później dojrzałe owoce oraz warzywa. Ich ofiarą często pada sałata, kapusta, fasola i marchewka. Uwielbiają też maliny i truskawki. Żywią się także niektórymi kwiatami, w tym przede wszystkim łubinem, aksamitkami, fuksjami i astrami chińskimi.

Reklama

Jakie rośliny sadzić, by odstraszyć ślimaki?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Można oczywiście zastosować środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Ich wybór jest duży, jednak zazwyczaj zawierają one szkodliwe substancje oraz są dosyć drogie. Ich stosowanie nie jest więc ekologiczne. Mogą być ponadto niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych.

Jest również wiele domowych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Są tanie, ekologiczne i skuteczne. Jednym z nich jest odpowiedni dobór roślin, ponieważ niektórych z nich ślimaki wyjątkowo nie lubią.

Jakie rośliny sadzić, by odstraszyć ślimaki? Najczęściej takie, których zapachów kwiatów lub liści nie tolerują te mięczaki. Ponadto dodatkowo zniechęcająco działa na nie struktura niektórych roślin. Nie lubią one bowiem długich liści tworzących kępy, a także tych pokrytych włoskami.

Rośliny odstraszające ślimaki. Lista

Rośliny, które odstraszają ślimaki warto sadzić w bliskim sąsiedztwie tych, które najczęściej stają się ich ofiarami. Będą piękną ozdobą rabat i odstraszą niechcianych gości.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna bywa również nazywana lawendą lekarską i jest uwielbiana przez motyle i pszczoły. Ma drewniejące pędy, a jej liście pokryte są srebrzystymi włoskami. Z tego powodu z kolei jest rośliną odstraszającą ślimaki, które nie lubią również jej intensywnego aromatu.

Nasturcja

Nasturcja ma liście o lekko gorzkawym smaku, a do tego zapach jej kwiatów wyjątkowo odstrasza ślimaki. Jest rośliną, która stanowi piękną ozdobę ogrodu i ma przy tym niewielkie wymagania. Ponadto może być smacznym dodatkiem do potraw.

Orlik pospolity

Orlik pospolity to niezbyt wymagająca bylina, która kwitnie od maja do lipca. W swoim składzie zawiera szkodliwe substancje. Z tego powodu ślimaki jej nie jedzą, a dodatkowo uciekają z miejsc, w których rośnie. Należy jednak mieć na uwadze, że spożycie orlika pospolitego jest niebezpieczne także dla ludzi.

Płomyk wiechowaty

Płomyk wiechowaty zwany także floksem to roślina, która może osiągnąć nawet metr wysokości. Jej kolorowe kwiaty przyciągają do ogrodu takie pożyteczne owady jak motyle, a dodatkowo wydzielają zapach, którego nie tolerują ślimaki. Te ostatnie nie przepadają również za smakiem i strukturą liści tej rośliny.

Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy jest rośliną mającą charakterystyczne, dzwonkowate kwiaty, a przy tym niewielkie wymagania uprawowe. Ma też długie, wąskie i lekko trawiaste liście, które tworzą kępy stanowiące skuteczną przeszkodę dla ślimaków.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jest popularną byliną, która pięknie kwitnie i przyciąga do ogrodu pszczoły. Jej liście są dosyć sztywne i wydzielają aromat niezbyt lubiany z kolei przez ślimaki.

Wilczomlecz mirowaty

Wilczomlecz mirowaty to kolejna bylina, która odstrasza ślimaki, a przy tym pięknie wygląda na skalniakach i nie wymaga podlewania. Jej liście o kształcie przypominającym łuski pokryte są nalotem o konsystencji wosku. To sprawia, że nie jest lubiana przez szkodliwe dla ogrodu mięczaki.

Pozostałe rośliny odstraszające ślimaki

Wśród innych roślin odstraszających ślimaki wymienić jeszcze należy: rozchodnik, wiesiołek krzewiasty, szałwię, majeranek, macierzankę i czarny bez.