Jeśli zauważymy, że gołębie często odwiedzają nasz balkon, należy działać natychmiast. Warto pamiętać, że ich odchody są niebezpieczne dla człowieka, bowiem są źródłem wielu poważnych chorób zakaźnych, m.in. ornitozy, salmonellozy i ptasiej grypy. Na gołębiach żeruje również obrzeżek, czyli rodzaj kleszcza. Pożywia się podobnie jak komary lub pluskwy. Jego larwy są w stanie spędzić w ukryciu nawet rok, nie pobierając w tym czasie pokarmu. Obrzeżki mogą również wejść do domów i mieszkań, kąsając ludzi. Ich ugryzienie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Istnieje także ryzyko zarażenia boreliozą.

Reklama

Dlaczego jeszcze gołębie są groźne dla człowieka?

Odchody gołębi są groźne nie tylko ze względu na ryzyko chorób. Należy pamiętać, że mają one bardzo negatywny wpływ na elewację budynków, przyspieszając jej zniszczenie. W najgorszej sytuacji może dojść nawet do naruszenia spójności konstrukcji. Do tego należy dodać jeszcze denerwujący hałas gruchania i nieprzyjemny zapach. Jeśli balkon znajduje się w pobliżu sypialni lub domowego gabinetu, te dźwięki mogą utrudniać wypoczynek oraz pracę.

Reklama

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Popularnym sposobem na odstraszenie gołębi jest montaż na balkonie specjalnych kolców ochronnych. Niestety ta metoda ma przynajmniej dwa minusy. Jeśli okaże się, że konstrukcja została zamontowana nieprawidłowo i ptaki nie są w stanie dostrzec z daleka kolców przez co są narażone na skaleczenia, możemy mieć problemy. Grozi nam grzywna, a nawet kara aresztu. Drugi problem jest związany z pogorszeniem estetyki balkonu. Warto zatem wypróbować inne metody.

  • Bardzo skutecznym sposobem, który warto stosować nie tylko wtedy, gdy gołębie odwiedzają nasz balkon, ale również profilaktycznie, jest regularne mycie balkonu wodą z octem. Proporcje powinny wynosić 1:1. Ptaki są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego ocet skutecznie je odstraszy. Warto dodać, że ten sposób pozwoli nam też cieszyć się perfekcyjnie czystym balkonem.
  • Jeśli zapach octu nam przeszkadza, zamiast niego możemy dodać do wody olejki eteryczne. Bardzo dobrze sprawdzi się olejek z mięty, eukaliptusa lub cytryny.
  • Innym sposobem jest wykorzystanie specjalnych preparatów odstraszających. W takim przypadku należy opryskać specyfikiem każde miejsce, gdzie przesiadują gołębie. Mowa zatem o poręczach, parapetach i najlepiej również posadzce. Oprysk należy powtarzać po każdym deszczu.

Dodatkowe sposoby na odstraszenie ptaków

Osoby, które nie chcą wydawać dużych kwot, a przy tym psuć wyglądu balkonu, mogą wypróbować jeszcze inne metody. Wprawdzie wymagają one instalacji pewnych elementów, ale są one niewielkie, dzięki czemu nie wpłyną znacząco na estetykę. Jakie są opcje?

  • Niedrogim rozwiązaniem jest montaż niewielkiego wiatraczka, który będzie odstraszał gołębie. Ta dziecięca zabawka jest wykonana z połyskującego materiału, odbija promienie słoneczne i kręci się pod wpływem wiatru, dzięki czemu ptaki nie chcą się do niej zbliżać.
  • Alternatywą dla wiatraczka będzie błyszcząca tasiemka. Można wykonać ją np. z koca termicznego, który wystarczy pociąć na kawałki. Tasiemki należy zawiązać na doniczkach lub barierkach. Ich ruch pod wpływem wiatru oraz błysk również będą skutecznie odstraszać gołębie.

Jeśli tradycyjne metody odstraszania nie przynoszą efektów, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia, które emituje ultradźwięki. Fale akustyczne są niesłyszalne dla ludzi, jednak wyczuwalne dla ptaków. Taki sprzęt wystarczy umieścić na balkonie. Będzie on działać odstraszająco również na inne wróble, szpaki, wrony i inne gatunki.