Jeśli martwisz się, że chrabąszcz majowy może ugryźć, możesz odetchnąć z ulgą. Te owady nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Mogą natomiast wyrządzić szkody w ogrodzie, uszkadzając plony.

Chrabąszcz majowy. Co to za owad?

Chrabąszcz majowy znany jest ze swojej charakterystycznej, brunatno-złotej barwy i dużych rozmiarów. Dorasta do około 3-4 cm długości, ma spore skrzydła i czułki przypominające wachlarzyk. Wydaje charakterystyczny, brzęczący dźwięk. Masowo pojawia się w maju i stąd też wzięła się jego nazwa. Najczęściej można spotkać go w majowe i czerwcowe wieczory. W ciągu dnia owady te przebywają na gałęziach drzew liściastych.

Reklama

Larwy chrabąszcza majowego mogą żyć w ziemi nawet do pięciu lat. Wychodzą na powierzchnie jako dorosłe osobniki. Po tym czasie odbywa się tzw. rójka, czyli czas trwający około 6 tygodni, w którym samce zapładniają samice chrząszcza. W tym czasie chrabąszcze majowe latają chmarami. Po rozmnożeniu samice zamierają, a z ich jaj wylęgają się pędraki, które są szkodliwe dla roślin.

Czy chrabąszcz majowy gryzie?

Chociaż chrabąszcze majowe mogą utrudniać wypoczynek w ogrodzie swoim głośnym bzyczeniem, nie stanowią one dla nas żadnego bezpośredniego niebezpieczeństwa. Mimo posiadania silnego aparatu gębowego te owady nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nie gryzą i nie żądlą oraz nie powodują alergii. Natomiast kontakt z chrabąszczami majowymi może być dla człowieka nieprzyjemny. Owady te potrafią wplątywać się we włosy, a ich usunięcie stamtąd może być dość problematyczne.

Chrabąszcz majowy. Szkodnik dla roślin

Reklama

Chociaż chrabąszcze majowe nie są groźne dla ludzi, mogą stanowić zagrożenie dla upraw. Chrabąszcz majowy jest uważany za szkodnika w wielu europejskich krajach, ze względu na jego larwy, które mogą powodować poważne szkody w rolnictwie i ogrodnictwie takie jak: więdnięcie i zamieranie wschodzących roślin, głębokie wyżerki i uszkodzenia korzeni. Pędraki atakują korzenie traw, zbóż oraz innych roślin, co może prowadzić do obumierania roślin i znaczących strat w uprawach. Chrabąszcz majowy niszczy drzewa owocowe, ale także trawniki i warzywa.

Jak chronić rośliny przed chrabąszczem majowym?

Jedną ze sprawdzonych metod ochrony roślin przed chrabąszczem majowym jest strząsanie ich z drzewek. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy owady są ospałe. Dobrze jest wcześniej rozłożyć płachty albo wiaderka z wodą z mydłem, do których chrabąszcze będą wpadać. Młode drzewka można okryć specjalnymi siatkami ogrodowymi, które uniemożliwią owadom dostęp do liści. Natomiast do zwalczania larw najlepiej sprawdzą się preparaty chemiczne, specjalne pułapki z feromonami lub środki zawierające nicienie – pasożyty, które zjadają larwy od środka.