Magnolie są jednymi z pierwszych roślin, które kwitną po zimie. Istnieje wiele różnych gatunków i odmian tej rośliny, w tym również duże drzewa o imponujących koronach. Niektóre z nich mogą osiągać nawet 20-30 metrów wysokości.

Reklama

W polskich ogrodach dominują magnolie wielokwiatowe, charakteryzujące się okazałymi białymi lub różowymi kwiatami. W łagodniejszych klimatach Polski można również hodować inne odmiany magnolii, takie jak różowa, tulipanowa i gwiaździsta. Jak je przycinać i kiedy najlepiej to zrobić?

Przycinanie magnolii tylko wtedy, gdy jest to niezbędne

Jednak magnolia może nadmiernie się rozrastać, dlatego od czasu do czasu trzeba ją przyciąć. W tym przypadku nie jest to tak proste, jak w sytuacji innych drzew czy krzewów, które można łatwo przyciąć, ponieważ magnolia nie jest zbyt przychylna temu zabiegowi.

Magnolie są trudne do zregenerowania po cięciu i mają słabą zdolność do tworzenia nowych pędów oraz kwitnienia, jeśli zostały nieprawidłowo przycięte. Istotne jest także, czy roślina jest wyhodowana z sadzonki, czy też poprzez szczepienie. Brak tej wiedzy i błędne cięcie mogą nawet doprowadzić do utraty całej wartościowej odmiany, szczególnie jeśli pędy zostaną ścięte poniżej miejsca szczepienia.

Dlatego zaleca się przycinanie magnolii tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. Przed przystąpieniem do tego zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej kształtować magnolię stopniowo i ostrożnie, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia rośliny.

Kiedy przyciąć magnolię?

Kiedy więc przycinać magnolię? Jeżeli zajdzie taka konieczność, np. gdy chcemy usunąć suche gałęzie. Najlepiej jest to zrobić po zakończeniu kwitnienia rośliny, najpóźniej do końca sierpnia. Warto mieć na uwadze, że magnolie tworzą pąki kwiatowe przed nadejściem zimy.

Reklama

Po okresie kwitnienia - zwykle między majem a czerwcem - zaleca się przyciąć końce pędów magnolii, szczególnie te, które przysparzają najwięcej trudności. Wystarczy ściąć 2-3 liście poniżej miejsca, gdzie znajduje się kwiat. W przypadku magnolii zaleca się przeprowadzenie cięcia sanitarnego, polegającego na usuwaniu z roślin pędów, które są chore, uszkodzone, zdeformowane lub zasuszone.

Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna, zaraz po okresie kwitnienia.Optymalnym miesiącem jest maj.

Na co należy uważać?

Należy unikać skracania pędów magnolii o więcej niż 1/3 ich długości w jednym cięciu. W przypadku drzew wielopniowych można usuwać pędy główne do wysokości około 1 metra nad ziemią lub niższe boczne pędy. W ciągu jednego roku nie należy usunąć więcej niż 1/4 wszystkich pędów. Po cięciu należy zabezpieczyć ślady maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych na magnolii.