Wymarzony ogród i jego roślinność

Wymarzony ogród to miejsce pełne bujnej zieleni, kolorowych kwiatów i cienia, w którym znaleźć można schronienie w słoneczne i upalne dni. Miejsca zacienione są nam w stanie zapewnić duże i rozłożyste drzewa. Jeżeli jednak dopiero zagospodarowujemy działkę i sadzimy na niej młode okazy kwiatów, drzew i krzewów, wówczas na cień przychodzi nam zazwyczaj poczekać dużo czasu. Młode sadzonki najczęściej potrzebują wielu lat, aby zmienić się w dorodne drzewa i krzewy. Jeśli jednak zależy nam, żeby ogród szybko stał się miejscem z dorodnymi okazami, powinniśmy posadzić w nim drzewa, które szybko rosną.

Na szczęście gatunków takich jest całkiem sporo. Do wyboru mamy zarówno te wiecznie zielone, jak i kwitnące. Jedne z nich są smukłe i strzeliste, zaś inne mają rozłożystą koronę. Przy ich wyborze warto zwracać uwagę na liście, w końcu to one są ich prawdziwą ozdobą przez większą część roku. Ciekawy element dekoracyjny stanowić może także ozdobna kora.

Reklama
Reklama

Drzewa, które szybko rosną i wybór miejsca ich posadzenia

Drzewa, które szybko rosną bez wątpienia błyskawicznie wzbogacą przestrzeń w ogrodzie i będą prawdziwą jego ozdobą przez cały rok. Niektóre gatunki szybko zapewnią upragniony cień. Dodatkowo staną się ochroną przed wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami.

Warto dobrze zastanowić się, gdzie posadzić wybrane drzewo. Jest to decyzja, której konsekwencje odczuć mogą nawet przyszłe pokolenia - wiele drzew żyje dłużej niż ludzie. Wybór miejsca posadzenia zależy od wymagań poszczególnych gatunków oraz od naszych założeń związanych z aranżacją przestrzeni w ogrodzie.

Drzewa, które szybko rosną

Brzoza pożyteczna

Brzoza pożyteczna dorastać może do 10 m. Jest popularnym, ogrodowym drzewem, a to ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Biała kora i jej łuszczące się płaty zdecydowanie wyróżniają brzozę na tle ogrodowej roślinności. Pięknem zachwycać też mogą jej drobne listki, które jesienią przebarwiają się na żółto. Brzoza nie jest gatunkiem o dużych wymaganiach. Należy jedynie zapewnić jej słoneczne stanowisko.

Klon Freemana

Klon Freemana to krzyżówka klonu czerwonego i klonu srebrzystego. Charakteryzuje się dosyć wąskim pokrojem oraz regularną i eliptyczną koroną. Jego największą ozdobę stanowią liście, które jesienią przybierają zazwyczaj barwę ognistej czerwieni. Drzewo rocznie przyrasta o 60-90 cm. Tempo wzrostu zależy od warunków. Będzie szybsze, jeśli zapewnimy drzewu słoneczne miejsce i wilgotne podłoże.

Sosna wejmutka

Sosna wejmutka to drzewo iglaste, które osiągnąć może nawet 40 m wysokości. Posiada nieregularną koronę i wytwarza podłużne, ozdobne szyszki. Pozostaje zielone przez cały rok. Preferuje stanowiska słoneczne lub w częściowym cieniu oraz kwaśną i dobrze przepuszczalną glebę. Toleruje suche podłoże, jednak znacznie szybciej rośnie przy odpowiedniej jego wilgotności.

Sumak octowiec

Sumak octowiec to drzewo o egzotycznym wyglądzie dorastające do wysokości 3,5 m, którą jest w stanie osiągnąć już w trakcie trzech pierwszych sezonów wegetacyjnych. Jego rozłożysta korona zachwyca zwłaszcza jesienią, kiedy pierzaste liście przebarwiają się na czerwono-pomarańczowy kolor. Natomiast przez całą zimę ozdobą sumaka octowca są bordowe kwiatostany. Drzewo ma niewielkie wymagania i rośnie nawet w słabej jakościowo glebie. Ponadto odporne jest na zanieczyszczenie powietrza i susze.

Surmia bignoniowa

Surmia bignoniowa, nazywana także katalpą, wyróżnia się bujną, okrągłą koroną i dużymi, sercowatymi liśćmi. Wiosną pojawiają się na niej białe, pachnące kwiaty, zaś jesienią – owoce o kształcie strąków fasoli. Drzewo już po 3 sezonach osiąga dosyć imponujące rozmiary, aby ostatecznie dorosnąć do 10 m. Preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne.

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec amerykański to drzewo o zwartej koronie i nietypowych liściach, które swoim kształtem przypominają kielich tulipana. Latem na drzewie pojawiają się żółte kwiaty, a jesienią jego liście przybierają złoto-żółtą barwę. Drzewo rocznie jest w stanie urosnąć ok. 60 cm, a ostatecznie może osiągnąć nawet ponad 30 m wysokości. Najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej ziemi.

Wierzba płacząca

Wierzba płacząca jest popularnym drzewem o charakterystycznym wyglądzie. Zwisające gałęzie z długimi pędami i wąskimi liśćmi nadają jej lekkości i aury tajemnicy. Miejsce, w którym rośnie w ogrodzie, staje się malowniczym i romantycznym zakątkiem. Wierzba w jednym sezonie może przyrastać o 90-200 cm. Preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne podłoże. Z tego powodu najlepiej rośnie nad zbiornikami wodnymi.