Drzewko Bonsai to roślina o małym rozmiarze, kształtem przypominająca drzewo. Niestety, jest bardzo droga i nie każdego na nią stać. Wysoka cena wiąże się z dużymi kosztami hodowli tego gatunku oraz wymagającą wiedzy i cierpliwości pielęgnacją. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup tej rośliny, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są rośliny, które mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne drzewka Bonsai, będąc równie atrakcyjnymi, lecz znacznie bardziej przystępnymi cenowo.

Reklama

Grubosz jajowaty

Grubosz jajowaty to roślina znana również jako drzewko szczęścia. Jego wygląd jest podobny do drzewka Bonsai. Ma grube, mięsiste liście i zdrewniałe pędy, które tworzą kompozycję przypominającą miniaturowe drzewo. Ponadto, grubosz jest rośliną o wiele łatwiejszą w uprawie i pielęgnacji. Z pewnością nie zacznie więdnąć jeśli raz na jakiś czas zapomnimy o jego podlaniu.

Reklama
Reklama

Fikus Ginseng

Fikus Ginseng to roślina, która ma charakterystyczną bulwę i gęstą koronę liści. Wygląda bardzo efektownie i przypomina małe drzewko. Upiększy twoje wnętrze, a przy tym nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Łatwiej poddaje się formowaniu i drutowaniu niż klasyczne Bonsai. Jest dostępny w wielu marketach ogrodniczych i sklepach z roślinami.

Fikus Benjamina

Fikus Benjamina charakteryzuje się grubymi korzeniami i rozłożystymi koronami liści. Doskonale sprawdzi się jako alternatywa dla drzewka Bonsai. Fikusy są również znane ze swojej plastyczności, co pozwala na formowanie ich w różnorodne kształty zbliżone do tradycyjnej sztuki Bonsai.

Adenium arabskie

Adenium arabskie, znane również jako róża pustyni, jest wyjątkową rośliną, która dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi i pięknym, kolorowym kwiatom, może stanowić zamiennik dla tradycyjnych drzewek Bonsai. Latem adenium zakwita, a zimą się regeneruje. Jest proste w uprawie i pielęgnacji. Przypomina małe drzewko, a gdy kwitnie, cieszy oko pięknymi kolorami.

Pachira wodna

Pachira wodna znana jest również jako drzewo przynoszące szczęście. Jest kolejną interesującą opcją jako zamiennik drzewka Bonsai. Ma unikalny splot pni i bujne, zielone liście. Pachira może przypominać niektóre rodzaje drzewek Bonsai. Jest również stosunkowo łatwa w uprawie i pielęgnacji.

Mirt pospolity

Mirt pospolity to roślina zbudowana z prostego dnia, z którego wyrastają główne konary i tworzą wachlarzowatą koronę drzewa. Jego małe, błyszczące liście pozwalają na kształtowanie rośliny w różnorodne formy, co sprawia, że może być atrakcyjną i przystępną cenowo alternatywą dla miłośników drzewka Bonsai. Dodatkowo, mirt pospolity jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, co czyni go doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników.