Ścierka kuchenna często ma wiele zastosowań. Nierzadko bywa też używana przez kilku domowników. To wszystko sprawia, że może stanowić siedlisko bakterii, które z kolei mogą wywołać nawet zatrucie pokarmowe. Jak często należy prać ścierki kuchenne?

Reklama

"Wielozadaniowa" ścierka kuchenna

Ścierka kuchenna często jest używana do osuszania czystych naczyń. Jednak ma też wiele innych zastosowań. Nierzadko służy nam do usuwania plam, brudu, tłuszczu oraz wilgoci z blatów kuchennych oraz ze stołów, a nawet z urządzeń kuchennych.

Ścierki są bowiem często wykonane z materiałów bardzo chłonnych, takich jak bawełna, mikrofibra czy mieszanki włókien syntetycznych, które skutecznie i efektywnie absorbują płyny i inne substancje.

Choć ścierki są niezbędnym narzędziem w utrzymaniu czystości w kuchni często same stanowią pod tym względem słaby punkt. Zdarza się, że ścierka kuchenna staje się siedliskiem bakterii. Odkryli to naukowcy z Uniwersytetu Maurytyjskiego.

Reklama

Co znajduje się na powierzchni ścierki kuchennej i jakie stanowi to niebezpieczeństwo?

Wspomniani naukowcy sprawdzili 100 ręczników używanych w gospodarstwach domowych przez miesiąc. Odkryli, że na ich powierzchni znajdowały się bakterie – w tym bakterie E. coli nazywane także pałeczkami okrężnicy oraz bakterie gronkowca.

Pałeczki okrężnicy pochodzące m.in. z odchodów znaleźli na połowie badanych ścierek. Bakterie gronkowca odkryli na ok. 15 proc. ścierek. Bakterie E. coli mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego, w tym wymiotów i biegunki. Stanowią zagrożenie przede wszystkim dla dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością.

Jak często prać ścierki kuchenne?

Ścierki kuchenne należy prać co najmniej raz w tygodniu w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Tylko taka temperatura pozwala bowiem pozbyć się groźnych bakterii, które mogą się na nich znajdować. Warto też pamiętać, że częste pranie ścierek pozwala przedłużyć ich żywotność. Powinniśmy też mieć jednak na uwadze to, że pranie nie zabija wszystkich zarazków. W związku z tym warto wymieniać je kilka razy w roku.