Borówka amerykańska. Roślina znana i lubiana ze względu na jej smaczne owoce

Borówka amerykańska to krzew, który może osiągać nawet 2-2,5 metra wysokości. Jest rośliną wieloletnią (byliną), mogącą wydawać plony nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby jednak co roku uzyskać zadowalające, duże zbiory, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Borówkaamerykańska kwitnie na wiosnę, w miesiącach od kwietnia do maja. Jest to roślina lubiąca kwaśną glebę, o pH kwasowym, najlepiej poniżej 5. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, słonecznych i zacisznych. Krzewy można uprawiać zarówno na polu, jak i w przydomowym ogródku.

Reklama

Roślina ta zyskała ogromną popularność w Polsce ze względu na smaczne owoce, przypominające smakiem jagody leśne, lecz o znacznie większych rozmiarach. Ciemnoniebieskie owoce borówki są bogate w antyoksydanty (przeciwutleniacze) i witaminy. Dzięki różnorodności odmian dostępnych w Polsce, o różnych terminach owocowania, możemy cieszyć się ich dostępnością praktycznie od początku astronomicznego lata do początku astronomicznej jesieni (lub nawet nieco dłużej).

Reklama

W Polsce znane są odmiany borówki amerykańskiej, takie jak:

  • wczesne odmiany, np. Duke, Earliblue, Spartan czy Toro,
  • odmiany średnio wczesne, jak Drapper, Bluegold czy Bluecrop,
  • późne odmiany borówki, takie jak Elliot, Brigitta czy Aurora.

Każda z tych odmian wydaje owoce w innym terminie. Wczesne odmiany borówkiamerykańskiej owocują najwcześniej, od końca czerwca do pierwszych trzech tygodni lipca. Odmiany średnio wczesne dają owoce od końca lipca do prawie końca sierpnia. Natomiast odmiany późne, jako ostatnie, owocują od sierpnia do końca września lub nawet do początku października.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie borówki. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o odpowiednim podłożu.Borówkaamerykańska lubi bowiem gleby kwaśne, najlepiej o odczynie od 3,8 do 4,8 pH. Jeżeli posadzimy ją w nieodpowiednim podłożu, wówczas samo nawożenie nic nie pomoże, bo krzew ten nie będzie mógł przyswoić pewnych składników odżywczych. Odpowiednie podłoże do borówki powinno być kwaśne, przepuszczane, próchnicze, lekkie oraz niezbyt żyzne.

Nawozy mineralne do borówki amerykańskiej

W jaki sposób nawozić borówkę? Zaleca się stosowanie zarówno nawozów mineralnych, jak i nawozów organicznych. Nawozy mineralne dostarczają odpowiednią dawkę składników mineralnych. Zalicza się do nich takie pierwiastki, jak azot, magnez, fosfor czy potas, które są dostarczane często w postaci soli z udziałem tych pierwiastków. Teoretycznie zaleca się stosować dawkę wskazaną przez producenta. Jednak nie mniej ważna jest obserwacja krzewów borówki, czy zastosowana dawka nawozu dobrze na nią działa.

Nawozy azotowe w pierwszym roku od posadzenia borówki stosujemy dzieląc dawkę na 2 części. 1/3 dawki rozsiewamy wiosną, tuż po przyjęciu się rośliny. Natomiast pozostałą część nawozu stosujemy 4 do 6 tygodni później. W kolejnych latach uprawy zaleca się podzielenie dawki nawozu azotowego na 3 równe części oraz stosowanie go odpowiednio w: kwietniu, drugiej połowie maja oraz drugiej połowie czerwca.

Możemy skorzystać również z nawożenia fosforowego, potasowego i magnezowego. Tego rodzaju nawożenie przeprowadzamy jednorazowo jesienią stosując pełną dawkę. Oczywiście dostępne są również nawozy wieloskładnikowe dla borówek w formie granulatu, które możemy zastosować po prostu zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie nawozy organiczne stosować?

Dobrym rozwiązaniem dla nawożenia borówki amerykańskiej są również nawozy organiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest kompost. Przy czym warto pamiętać, żeby był to kompost kwaśny.

Kompost o odczynie kwasowym uzyskamy dodając do kompostowanych resztek: igliwie, szyszki, gałązki, korę czy wióry roślin iglastych oraz części innych roślin kwasolubnych. Na wiosnę podsypujemy krzewy borówki kilkucentymetrową warstwą kompostu. Na jesień warstwa ta może być nieco grubsza.

Unikajmy nawożenia borówki obornikiem czy też podlewania krzewów gnojówkami roślinnymi, bowiem mają one zbyt wysokie pH.Borówkęamerykańską możemy nawozić również dolistnie, stosując specjalne nawozy dolistne w formie oprysku. Tego rodzaju nawozy stosujemy wyłącznie wtedy, kiedy roślinie ewidentnie brakuje jakiegoś składnika mineralnego. Wówczas wybieramy odpowiedni nawóz, którym opryskujemy roślinę dwukrotnie.