Możesz być zaskoczona, dowiadując się, że ten produkt może być używany do czyszczenia fug. Ten popularny kosmetyk ma niesamowitą moc w walce z brudem i osadem na fugach. Próbujesz odgadnąć, o jaki kosmetyk może chodzić? Podpowiadamy, substancja ta jest doskonale znana w salonach manicure.

Reklama

O jaki kosmetyk chodzi?

Kosmetykiem, który doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu fug jest… zmywacz do paznokci. Oczywiście taki, który zawiera aceton. Warto zmywacza, który ma aromat zapachowy. Dzięki temu w łazience, toalecie czy kuchni nie będzie aż tak mocno czuć acetonu. Do wybielenia fug można użyć nawet zmywacza po upływie terminu ważności.

Spryskaj tym kosmetykiem fugi i pozostaw na kwadrans. / shutterstock

Dlaczego tak skutecznie działa?

Powodem rewelacyjnej skuteczności tego produktu jest jego unikatowa kompozycja chemiczna. Głównym składnikiem jest aceton, który jest silnym rozpuszczalnikiem. Aceton skutecznie rozpuszcza brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się w fugach. Ponadto niektóre zmywacze zawierają dodatkowe substancje, takie jak alkohol izopropylowy czy gliceryna, które również przyczyniają się do skuteczności czyszczenia.

Zmywacz do paznokci jest wyjątkowo skuteczny w czyszczeniu fug, ponieważ jego chemiczny skład pozwala na rozpuszczenie i usunięcie nawet najbardziej uporczywych plam z osadu. W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych środków czyszczących zmywacz szybko penetruje i rozkłada brud, co czyni go idealnym rozwiązaniem do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, jakimi są fugi.

Zmywacz, jako silny środek chemiczny, usunie nawet stary osad. / shutterstock

Jak bezpiecznie używać tego składnika, do czyszczenia fug?

Zmywacz do paznokci jest silnym środkiem chemicznym, więc należy go stosować ostrożnie. Zawsze używaj rękawic ochronnych i pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Należy unikać kontaktu zmywacza z oczami i skórą, a także upewnić się, że nie uszkodzi on powierzchni wokół fug. Najlepiej przetestuj go najpierw na małym obszarze.

Jak stosować krok po kroku?

  • Najpierw przelej zmywacz do paznokci do butelki z atomizerem.
  • Następnie spryskaj fugi i pozostaw na 15-20 minut.
  • Po upływie czasu użyj starej szczoteczki do zębów lub innej małej szczotki, aby delikatnie wyszorować fugi. Pozostaw na 5 minut.
  • Na koniec zmyj dokładnie wodą.

Z czym połączyć zmywacz, by był jeszcze skuteczniejszy?

Aby zwiększyć skuteczność zmywacza do paznokci w czyszczeniu fug, można go połączyć z innymi substancjami.

Połącz go z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona ma właściwości ścierające i może pomóc w usunięciu uporczywych plam z fug. Połącz niewielką ilość zmywacza z sodą oczyszczoną tak, aby otrzymać pastę, Nałóż ją na fugi, pozostaw na kilka minut, a następnie wyszoruj i spłucz.Dodaj go do wody utlenionej. Woda utleniona ma właściwości wybielające i dezynfekujące, co może być pomocne w czyszczeniu fug, szczególnie jeśli są one zszarzałe lub mają plamy pleśni. Połączenie zmywacza z wodą utlenioną może zwiększyć skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, także pleśni. Połącz go w proporcji 1:1.Wymieszaj go z octem białym. Ocet jest naturalnym środkiem czyszczącym, który może pomóc w rozpuszczaniu osadów z kamienia i mydła. Dodanie octu do zmywacza (w proporcji 1:1) wzmocni jego działanie, zwłaszcza w przypadku twardych zanieczyszczeń.Dodaj sok z cytryny. Kwas cytrynowy obecny w cytrynie jest skuteczny w usuwaniu plam i osadów. Dodanie soku z cytryny do zmywacza może pomóc w rozjaśnieniu i odświeżeniu fug (zastosuj proporcję 1:1).

W przypadku każdej z tych mieszanek ważne jest, aby dokładnie wymieszać składniki.
Zaleca się przetestowanie mieszanki na małej, niewidocznej powierzchni fugi, aby upewnić się, że nie uszkodzi ona powierzchni ani nie spowoduje odbarwień. Ponadto pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak używanie rękawic ochronnych i zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia.