Przepłukiwanie gleby jest techniką stosowaną do rozwiązania różnych problemów, w tym usuwania białego osadu spowodowanego przez twardą wodę lub nadmierne nawożenie. Biały osad z soli czy pleśni może powodować uszkodzenia korzeni roślin i utrudniać ich zdolność do absorpcji wody i składników odżywczych. Symptomy takiego problemu często obejmują, oprócz białego osadu na powierzchni gleby, także żółknięcie liści i ogólny słaby wzrost roślin.

Reklama

Czym jest biały osad na glebie?

Biały osad na glebie to zazwyczaj nagromadzenie soli mineralnych, które mogą pojawić się na powierzchni ziemi w wyniku różnych procesów. Przyczynia się do nich nadmiar nawozów i twarda woda. Może to być także rozwijająca się pleśń.

 • Gdy stosuje się zbyt dużo nawozu, sole mineralne z tych nawozów mogą gromadzić się na powierzchni gleby. Jest to szczególnie częste w uprawach doniczkowych, gdzie ograniczona ilość ziemi sprzyja szybszemu nagromadzeniu soli.
 • Twarda woda, czyli taka, która zawiera wysokie stężenia minerałów takich jak wapń i magnez, może prowadzić do osadzania się tych minerałów na powierzchni gleby. W wyniku parowania wody, minerały pozostają i tworzą biały osad.
 • W niektórych przypadkach, reakcje chemiczne zachodzące w glebie między różnymi składnikami mogą również prowadzić do powstawania białego osadu.
 • Biały osad może być również spowodowany przez rozwój grzybów lub pleśni na powierzchni gleby, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności i słabej cyrkulacji powietrza. Jednak wtedy nie jest wskazane przepłukiwanie gleby.

Przepłukiwanie gleby pomaga usunąć nadmiarowe sole, poprawiając strukturę gleby i zapewniając lepsze warunki dla rozwoju roślin. Przepłukiwanie gleby w tej sytuacji polega na używaniu dużej ilości wody demineralizowanej do wypłukania nadmiaru tych minerałów z gleby. Proces ten pomaga zredukować biały osad i zapobiega potencjalnym uszkodzeniom roślin, spowodowanym przez nadmiar minerałów.

Skrzydłokwiat jest odporną rośliną ale biały nalot i brązowe końcówki liści mogą wskazywać na nadmiar nawozu. / ShutterStock

Jakie rośliny są wrażliwe na biały osad?

Rośliny wrażliwe na biały osad to zazwyczaj te, które preferują środowiska o słabym stężeniu soli. Należą do nich storczyki, begonie, azalie, rododendrony, paprocie, monstera, zamioculcas, peperomia i fiołek afrykański.

Zamiokulkas to roślina wrażliwa na nadmiar soli w glebie. / ShutterStock

Jak zapobiegać tworzeniu się osadu?

 • Należy zaprzestać zimowego nawożenia.
 • Unikać przelewania roślin i stale mokrej gleby.
 • Zapewnić roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki większym odstępom między nimi.
 • Podlewaj kwiaty wodą przefiltrowaną i odstałą lub przegotowaną.
U anturium nadmiar soli w glebie objawia się żółknięciem liści. Sprawdź, czy nie ma białego osadu na wierzchniej warstwy ziemi. / ShutterStock

Jak przepłukać glebę krok po kroku

 • Upewnij się, że doniczka rośliny ma otwory drenażowe. Przepłukiwanie bez odpowiedniego drenażu może prowadzić do gnicia korzeni.
 • Użyj wody demineralizowanej lub letniej, odstałej wody, najlepiej o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna woda może szokować roślinę.
 • Umieść doniczkę w zlewie, wannie lub innym miejscu, gdzie nadmiar wody może swobodnie odpłynąć.
 • Powoli wlej wodę na ziemię w doniczce, aż zacznie wypływać z otworów drenażowych na dole. Pozwól wodzie swobodnie odpływać przez kilka minut.
 • Kontynuuj powolne podlewanie i pozwalaj wodzie na odpływ, aż woda wypływająca z dołu doniczki będzie czysta. Może to wymagać kilku litrów wody w zależności od wielkości doniczki.
 • Po przepłukaniu zostaw roślinę na godzinę w zlewie czy wannie, aby nadmiar wody mógł spokojnie wypłynąć.
 • Przenieś roślinę z powrotem na jej stałe miejsce.

Roślinę należy podlać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zacznie wysychać.

Fiołek afrykański (sępolia) to roślina bardzo wrażliwa na nadmiar soli. / ShutterStock

Kiedy nie wykonywać przepłukiwania gleby?

Biały osad na glebie może być również wynikiem obecności zarodników pleśni. Pleśń na glebie często jest wynikiem nadmiernej wilgoci i słabej cyrkulacji powietrza. W tym przypadku przepłukiwanie gleby nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowa woda raczej nasili problem pleśni, niż go usunie. Zamiast tego, ważne jest, aby kontrolować poziom wilgoci w glebie i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wokół roślin. Ponadto konieczne jest usunięcie zainfekowanej warstwy gleby i zastąpienie jej świeżą ziemią. Glebę usuwamy z wierzchu tak długo, aż pojawiają się na niej zarodniki pleśni. Czasami pleśń ustępuję dopiero wiosną. Można też rozważyć przesadzenie kwiatka i wymianę całej gleby, nawet w sezonie zimowym. Jeśli zdecydujesz się na przesadzanie, delikatnie otrzep korzenie rośliny i umyj doniczkę ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. W ten sposób usuniesz ew. zarodniki pleśni.