Rośliny, które przyciągają kleszcze
Powoli zbliża się wiosna, a wraz z nią sezon na kleszcze. Choć wiele wskazuje na to, że w niektórych miejscach w Polsce kleszcze już się obudziły. W mediach społecznościowych regularnie pojawiają się wpisy leśników, którzy ostrzegają przez kleszczami. Pajęczaki, prawdopodobnie z uwagi na stosunkowo ciepłą pogodę, można było spotkać w lasach niemal przez całą zimę.
Kleszcze bytują nie tylko w lasach, na polach i na łąkach, lecz także na przydomowych trawnikach, w ogrodach i na działkach. Należy pamiętać o tym, planując sezon działkowy, a przede wszystkim rodzaje roślin, które zamierzamy posadzić w ogródku. Niektóre w nich przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej nie sadzić ich w ogródku, szczególnie jeśli mamy zwierzęta lub dzieci, które lubią bawić się wśród drzewek, krzaczków i rabatek.
Lista roślin, które przyciągają kleszcze:
- Paprocie - ich duże, rozłożyste liście utrzymują wilgoć, chłód i cień, stwarzając optymalne warunki dla kleszczy.
- Brzozy.
- Dęby.
- Czarny bez.
- Mszaki.
- Jeżyny.
- Leszczyny.
- Wysokie trawy.
Oprócz wyżej wymienionych kleszcze lubią się schować w stertach opadłych liści, wysokich i bujnych krzewach, a nawet źdźbłach nieskoszonego trawnika. Dlatego należy pamiętać, by regularnie kosić trawę na działce, przycinać krzewy, a także usuwać z terenu posesji suche liście.
Rośliny, które odstraszają kleszcze
Istnieją również rośliny, które odstraszają kleszcze. Większość z nich to kwiaty, zioła, warzywa i krzewy, wydzielają intensywny zapach, którego nie lubią pajęczaki. Warto posadzić je w ogrodzie, by kleszcze omijały naszą posesję.
Lista roślin, które odstraszają kleszcze:
- Lawenda.
- Mięta.
- Tymianek.
- Rozmaryn lekarski.
- Trawa cytrynowa.
- Wrotycz pospolity.
- Piołun.
- Cebula.
- Czosnek.
- Chryzantemy.
- Pelargonie.
- Aksamitki.