Regularne stosowanie oprysku z aspiryny może przynieść korzyści i sprawić, że plony pomidorów będą obfite. Pamiętaj jednak, że zastosowanie oprysku z aspiryny nie zastąpi kompleksowej opieki nad roślinami, takiej jak odpowiednie nawożenie i podlewanie.

Reklama

Jak działa oprysk z aspiryny na pomidory?

Aspiryna ogranicza pojawienie się stresu fizjologicznego roślin, czyli ich negatywnej reakcji na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Obejmuje to nie tylko wysokie temperatury, ale także suszę, długotrwałe opady, drastyczne zmiany temperatury, choroby oraz szkodniki. Działa również pobudzająco na produkcję hormonów roślinnych, które odpowiadają za prawidłowy rozwój pędów, liści i owoców oraz stymuluje ich wzrost. Ponadto, aspiryna ma działanie zwalczające grzyby i szkodniki atakujące pomidory.

Jak przygotować oprysk z aspiryny na pomidory?

Składniki:

  • 1 tabletka aspiryny (300-500 mg),
  • 1 litr wody.

Przygotowanie:

  • Rozgnieć i rozpuść tabletkę aspiryny w litrze wody. Najlepiej do przygotowania roztworu używać letniej wody, aby przyspieszyć proces rozpuszczania.
  • Dokładnie wymieszaj roztwór, aby upewnić się, że aspiryna całkowicie się rozpuściła.
  • Odstaw roztwór na około godzinę, by całkowicie wystygł.
  • Przelej roztwór do butelki z atomizerem.

Jak stosować oprysk z aspiryny na pomidory?

Oprysk z aspiryny można stosować profilaktycznie raz na dwa tygodnie, w celu wzmocnienia odporności roślin i ochrony przed chorobami. Szczególnie polecany jest on w okresach zwiększonego ryzyka infekcji grzybowych np. w wilgotną i ciepłą pogodę. W przypadku zaobserwowania objawów chorób lub żerowania szkodników, oprysk można stosować częściej, nawet co 3-4 dni. Warto też pamiętać, że oprysk z aspiryny wykonujemy tylko w okresie wegetacji pomidorów.

Oprysk z aspiryny na pomidory – na to uważaj!

Najlepsza pora na stosowanie oprysku z aspiryny na pomidory to wczesny ranek lub wieczór. Nie wolno opryskiwać roślin w pełnym słońcu, by nie doszło do poparzenia rośliny. Nie należy też stosować oprysku zbyt często, ponieważ nadmiar kwasu salicylowego może zaszkodzić roślinom. Przed zastosowaniem oprysku, dobrze jest przetestować go na kilku roślinach, aby upewnić się, że nie powoduje negatywnych reakcji.

Oprysk z aspiryny nie tylko na pomidory

Aspirynę można stosować u różnych grup roślin, ale szczególnie często wspomaga się nią warzywa psiankowate. Do najważniejszych przedstawicieli tej rodziny oprócz pomidorów należą: papryka, ziemniak oraz bakłażan. Te rośliny wyjątkowo dobrze reagują na kwas acetylosalicylowy, przez co rzadziej chorują, lepiej rosną i wydają obfite plony.