Rybiki cukrowe, znane również jako srebrzyki, mają od 13 do 25 mm długości. Są zatem bardzo małe. Wyróżniają się srebrzystym odwłokiem i długimi czułkami. Dlaczego insekty upodobały sobie właśnie nasze łazienki? Owady uwielbiają miejsca, gdzie jest ciepło i wilgotno, a właśnie takie warunki panują w tych pomieszczeniach.

Reklama

Rybiki w mieszkaniu - co jedzą insekty?

Często przez długi czas nie zdajemy sobie sprawy, że rybiki osiedliły się w naszej łazience. Wynika to z faktu, iż prowadzą one nocny tryb życia i dopiero po zmroku wychodzą ze swoich kryjówek w poszukiwaniu jedzenia. Może się zatem zdarzyć, że zobaczymy je dopiero podczas nocnej wizyty w toalecie. Insekty są dość szybkie i zwinne, dlatego zwykle widzimy je, gdy przemykają wzdłuż ściany.

Rybiki żywią się tym co znajdą. Mogą to być zarówno resztki pokarmów, które upadły na podłogę, resztki papieru, cukier, klej organiczny oraz martwe owady. Niestety jest duża szansa, że nawet jeśli będziemy bardzo dbać o czystość, owady i tak pozostaną z nami, bowiem są w stanie przeżyć bez jedzenia cały rok. Warto zaznaczyć, że rybiki jedzą również papier, dlatego niekiedy mogą wyrządzić sporo szkód, jeśli na ścianach znajdują się tapety. Poza tym są w stanie zniszczyć domową biblioteczkę z książkami oraz dokumenty.

Reklama

Insekty bardzo szybko się rozmnażają, dlatego jeśli nie zaczniemy działać natychmiast, w krótkim czasie kolonia rozrośnie się do ogromnej wielkości. W takim przypadku domowe sposoby mogą okazać się już niewystarczające.

Jak pozbyć się owadów?

Choć rybiki nie są groźne dla ludzi i zwierząt, raczej nikt nie chce mieć w domu takich intruzów. Od czego należy zacząć? W pierwszej kolejności trzeba zlokalizować gniazdo owadów. Najlepiej skupić się na wilgotnych i zacienionych miejscach w łazience. Mogą to być listwy przypodłogowe, szczeliny np. między pralką a wanną oraz uszkodzone fugi. Oprócz tego warto odsunąć meble i sprawdzić miejsca, gdzie przechowujemy mopy, papier i ścierki. Co dalej?

  • Rybiki są bardzo wrażliwe na zapachy. Nie przepadają zwłaszcza za aromatem octu. Warto wykorzystać ten fakt i umyć całą łazienkę roztworem wody i octu. W ten sposób nie tylko przegonimy owady, ale przy okazji zdezynfekujemy powierzchnię, która będzie błyszczeć. Dobrym pomysłem jest też spryskanie roztworem wszystkich miejsc, w których prawdopodobnie mogą gromadzić się rybiki.
  • Kolejnym zapachem, który działa odstraszająco na owady jest olejek eteryczny z lawendy, cytryny lub citronelli. Najlepiej skropić nim waciki kosmetyczne i położyć je w miejscach, gdzie znajdują się największe skupiska insektów. W ciągu kilku godzin powinny one opuścić naszą łazienkę.
  • Rybiki nie lubią też zapachu cynamonu, wrotyczu oraz rozmarynu. Najlepiej zrobić z nich mieszankę i postawić na podłodze w łazience.

Jeśli w domu nie mieszkają zwierzęta, można przetestować jeszcze jeden sposób, który jest zabójczy dla owadów. Należy wymieszać kwas borowy z cukrem pudrem i taką mieszankę rozsypać na podłodze. Boraks jest trujący i dzięki temu szybko podziała na insekty.

Co jeszcze działa na rybiki?

Gdy uda się nam już pozbyć nieproszonych gości, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zmniejszymy ryzyko powrotu rybików. W pierwszej kolejności należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu wilgotności w łazience. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne pochłaniacze wilgoci. Suche i czyste mieszkanie nie zachęca insektów do osiedlenia się, dlatego konieczne jest regularne czyszczenie elementów wentylacji oraz wywietrzników.

Po zakończeniu kąpieli powinniśmy przewietrzyć łazienkę. Rybiki nie lubią chłodu i przeciągów i nie są w stanie rozmnażać się przy temperaturze poniżej 17 stopni Celsjusza. Na końcu należy zabezpieczyć wszystkie szczeliny, nieszczelne rury oraz oderwane kawałki tapet. W tym celu można posłużyć się klejem silikonowym.