Borówka amerykańska: Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje?

Borówka amerykańska od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i jest chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach i na działkach. Jej soczyste i słodkie owoce stanowią doskonały dodatek do deserów i ciast. Można z nich przygotowywać też wyśmienite przetwory w postaci zdrowych soków i dżemów. Owoce borówki amerykańskiej słyną bowiem z bogactwa cennych składników, do których należą witaminy, minerały i antyoksydanty.

Jeśli jednak chcemy cieszyć się koszami pełnymi tych smacznych i zdrowych owoców, musimy najpierw właściwie zadbać o krzaki, na których rosną. Należy przede wszystkim zapewnić im właściwe stanowisko – ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Niezbędne jest oczywiście odpowiednie przycinanie, ściółkowanie, podlewanie i nawożenie. Wykonywane zabiegi należy dostosowywać do konkretnej pory roku. Borówka amerykańska zmienia swoje wymagania w zależności od tego, czy dopiero rozpoczyna swój sezon wegetacyjny, czy jest w trakcie kwitnienia lub owocowania. Jak dbać o borówkę amerykańską w trakcie i po kwitnieniu?

Reklama
Reklama

Borówka amerykańska w trakcie i po kwitnieniu: Jak o nią dbać?

Jednym z istotnych momentów w uprawie borówki amerykańskiej jest okres jej kwitnienia i czas następujący bezpośrednio po nim. Kwitnienie i zawiązywanie się owoców to dla krzewu wymagający moment, w którym znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jak dbać o borówkę amerykańską w trakcie i po kwitnieniu? Co robić, aby już latem wyjątkowo obrodziła, a jej owoce były słodkie i soczyste?

Właściwe postępowanie z borówką amerykańską w okresie kwitnienia i tuż po nim może pozytywnie wpłynąć na smak jej owoców, które staną się wyjątkowo słodkie. Aby jednak tak się stało, trzeba zapewnić krzewom odpowiednią wilgotność podłoża. W tym czasie wykazują one większe zapotrzebowanie na wodę. W przypadku jej niedoboru, owoce staną się kwaśne.

Poza podlewaniem, warto też przeprowadzić ściółkowanie gleby. Zapobiegnie to parowaniu wody, a dodatkowo przeciwdziałać będzie rozprzestrzenianiu się chwastów. Z kolei w przypadku zapowiadanego ochłodzenia warto okrywać kwitnącą borówkę amerykańską np. agrowłókniną, trocinami, korą lub igliwiem. Pozwoli to ochronić jej kwiaty, które są wrażliwe na niskie temperatury. Jeśli więc przemarzną, możemy w ogóle nie doczekać się owoców.

Nawożenie. Niezbędne w trakcie i po kwitnieniu borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska może być osłabiona właśnie po przymrozkach. M.in. w tym celu w trakcie i po kwitnieniu należy zadbać o jej właściwe i zasilanie w niezbędne składniki odżywcze. To one sprawią też, że owoce borówki staną się słodkie i soczyste.

W tym celu najlepiej stosować nawozy zakwaszające podłoże, ponieważ borówka amerykańska preferuje właśnie kwaśny jego odczyn. Ważne, aby w składzie nawozów znalazł się fosfor, potas i azot, a także wapń, żelazo, magnez i bor. Najlepiej zdecydować się na nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do borówki amerykańskiej i stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.