Dzwonek dalmatyński: Co to za roślina i skąd pochodzi?

Dzwonekdalmatyński, znany również jako Campanula portenschlagiana, pochodzi z Dalmacji, regionu w Chorwacji leżącego na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Region ten jest znany z pięknych krajobrazów i różnorodności biologicznej. Campanula portenschlagiana to roślina alpejska. Jego naturalne siedliska obejmują skaliste zbocza, szczeliny skalne oraz suche łąki. To świadczy o jego odporności na niedobór wody i składników odżywczych w glebie.

Jak wygląda dzwonek dalmatyński? Dzwonekdalmatyński to niska, wieloletnia roślina dorastająca do wysokości 10-15 cm oraz o szerokości 50 cm lub większej. Jego pędy są rozłożyste i tworzą gęste, zielone dywany. Liście są małe, sercowate lub nerkowate, do tego ząbkowane na brzegach. Kwiaty tej rośliny mają charakterystyczny dzwonkowaty kształt. Ich kolor jest zazwyczaj intensywnie fioletowo-niebieski, choć spotyka się także odmiany o białych lub różowych kwiatach.

Reklama
Reklama

Dzwonek dalmatyński w ogrodzie. Dzwonekdalmatyński, znany również jako dzwonekścienny, to piękna i wszechstronna roślina, która idealnie nadaje się do tworzenia barwnych dywanów w ogrodzie. Roślina ta jest wyjątkowo dekoracyjna, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w ogrodach jako roślina okrywowa i dywanowa. Może być sadzony na rabatach, wzdłuż ścieżek, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. Jego intensywnie barwne kwiaty dodają ogrodowi uroku. Zaś jego niski pokrój sprawia, że doskonale komponuje się z innymi roślinami, tworząc piękne, barwne mozaiki. Dzięki swojej łatwości w uprawie oraz niezwykłej zdolności do rozrastania się, cieszy się on coraz większą popularnością wśród ogrodników na całym świecie.

Wymagania uprawowe dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonekdalmatyński nie jest szczególnie wymagający, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Pięknie kwitnie i szybko się rozrasta, a do tego ma dość szeroki zakres tolerancji, jeśli chodzi o nasłonecznienie i pH podłoża.

Stanowisko odpowiednie dla dzwonka: Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. To jednak w półcieniu jego kwiaty przybierają najintensywniejsze barwy.

Podłoże:Dzwonek toleruje słabe i kamieniste gleby – istotne jest, by miały dobry drenaż. Jednak najlepiej rośnie i kwitnie na bardziej żyznym podłożu. Idealna gleba do uprawy tej rośliny powinna być dobrze przepuszczalna, umiarkowanie żyzna, z dodatkiem kompostu. Dzwonekdalmatyński toleruje różne typy gleby, od lekko kwaśnej do lekko zasadowej, jednak najlepiej czuje się w glebie o pH w granicach 6.0-7.5.

Podlewanie dzwonka dalmatyńskiego: Regularne podlewanie jest kluczowe, głównie w okresach suszy, aby roślina mogła obficie kwitnąć. Należy jednak unikać przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie: W warunkach naturalnych dzwonekdalmatyński świetnie radzi sobie w mało zasobnej glebie. Jeśli jednak chcemy, by pięknie i obficie kwitł, to warto dostarczyć mu składników odżywczych. W okresie intensywnego wzrostu warto nawozić dzwonek nawozem wieloskładnikowym, dostosowanym do roślin kwitnących, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne mineralne składniki odżywcze. W tym przypadku ważne są zwłaszcza nawozy potasowe i fosforowe. Roślinę możemy także zasilić dojrzałym kompostem – takie nawożenie organiczne wykonujemy wiosną oraz jesienią.

Dzwonek dalmatyński kwitnie aż dwa razy w roku

Dzwonek dalmatyński kwitnie zazwyczaj dwa razy w roku. Pierwsze kwitnienie przypada na późną wiosnę, od maja do czerwca. Wówczas roślina obficie pokrywa się kwiatami, tworząc efektowne barwne dywany w ogrodzie.

Drugie kwitnienie ma miejsce późnym latem, od sierpnia do września. To sprawia, że dzwonekdalmatyński jest rośliną pięknie zdobiącą ogród przez większą część roku. Obfitość kwitnienia zależy jednak od odpowiedniej pielęgnacji i warunków uprawy.