W tym roku inwazja guniaków czerwczyków zaczęła się znacznie wcześniej. Sprawdź, czy latające chrząszcze, które pojawiają się tuż po zmroku i uprzykrzają coraz cieplejsze wieczory, są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Reklama

Jak wygląda guniak czerwczyk? Czy szkodzi roślinom?

Larwyguniaka czerwczyka żyją pod ziemią, gdzie przez 2-3 lata osiągają swoją dojrzałość. Dorosłe osobniki mają około 1,5 cm, twardy pancerz w kolorze żółto-brązowym i owłosione przedplecze. Samce guniaków łatwo rozpoznać, ponieważ na przednich nóżkach mają 1 albo 2 zęby ułatwiające im grzebanie w ziemi. W przypadku samic na odnóżach występują aż 3 haczyki.

Pędraki guniaków, zanim wyjdą na powierzchnię, mogą podgryzać korzenie roślin, co znacząco osłabia ich kondycję. Najbardziej narażone na ich ataki mogą być młode drzewka owocowe, krzewy, a nawet trawnik.

Guniak czerwczyk: Gdzie się pojawia?

Guniaków czerwczyków na pewno nie przeoczysz. W ciepły wieczór – zaraz po zachodzie słońca – dorosłe osobniki wyruszają na poszukiwania partnerów, aby móc się rozmnożyć. Owady latają tak, jakby nic nie widziały. Odbijają się od ścian, zwierząt i ludzi. Często też wpadają do domu przez otwarte okna i drzwi.

Najwięcej osobników spotkasz w parkach, lasach, a także w pobliżu podwórek, na którym są drzewa i krzewy. To właśnie tam guniaki czerwczyki mają swoje kryjówki w ciągu dnia i żerowiska.

Reklama

Czy guniaki czerwczyki są niebezpieczne?

W tym roku, z powodu ciepłej wiosny, inwazja guniaków czerwczyków zaczęła się już w maju. Na szczęście chrząszcze nie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Guniaki nie atakują i nie gryzą, jednak spotkanie z nimi nie należy do przyjemnych. Obijające się owady mogą popsuć miły wieczór na balkonie albo grilla. Na szczęście można z nimi walczyć.

Guniak czerwczyk: Jak z nim walczyć?

Aby zwalczać guniaki czerwczyki w ogrodzie, warto zadziałać prewencyjnie i tuż przed wiosną zrobić przegląd gleby. Warto ją spulchnić i sprawdzić, czy pod ziemią nie ma larw czerwczyków.

Gdy owad już się wykluje, najlepszą metodą będzie zastosowanie pułapki z feromonami ze sklepu ogrodniczego, która swoim zapachem przyciągnie guniaki. Dzięki niej można kontrolować populację latających szkodników i nieco ograniczyć ich liczbę w pobliżu domu.