Meszki są nieco mniejsze od komarów, jednak potrafią być tak samo uciążliwe. Owady rozmnażają się w wilgotnych miejscach (np. w pobliżu zbiorników wodnych). Poruszają się niemal bezdźwięcznie. Gdy przebiją skórę, zawarta w ich ślinie substancja często wywołuje swędzący obrzęk i opuchliznę dookoła miejsca ugryzienia. Zanim sięgniesz po chemiczne środki czy lampę UV-A na owady, spróbuj odstraszyć meszki domowymi sposobami!

Reklama

Olejki eteryczne, których nie lubią meszki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odstraszenie meszek jest użycie olejków eterycznych. Kilka kropel wybranego olejku możesz nanieść bezpośrednio na skórę. Owady nie przepadają bowiem za zapachem lawendy, tymianku, anyżu i geranium. Koniecznie zrób wcześniej próbę uczuleniową.

Inny sposób na meszki to przygotowanie sprayu na bazie wody oraz olejku eterycznego i spryskanie miejsc, w których najczęściej się pojawiają. Nad drzwiami warto także zawiesić szmatkę nasączoną w takim roztworze, aby owady nie wlatywały do domu.

Reklama

Rośliny, które odstraszają meszki

Aby zniechęcić krwiożercze owady do żerowania w pobliżu tarasu czy ogrodu, warto w donicach lub do ziemi zasadzić rośliny, które odstraszają meszki swoim zapachem. Postaw na komarzycę, mirt, surmię, bazylię, werbenę, miętę, lawendę czy kocimiętkę. Uprawa tych roślin jest stosunkowo prosta i może być dodatkowym, estetycznym rozwiązaniem problemu z meszkami.

Zmielona kawa na meszki

Jeżeli chcesz w spokoju spędzić popołudnie i wieczór, zaopatrz się w świeżo zmieloną kawę. Usyp na talerzyku lub zakrętce słoika niewielki kopczyk kawy i podpal go w kilku miejscach. Duszący dym z tlącej się kawy odstraszy meszki, które nie zbliżą się do ciebie nawet na krok.