Czym podlewać i nawozić pomidory, by zdrowo rosły i dobrze owocowały? Poniżej przedstawiamy sekrety właściwej uprawy tych roślin.

Uprawa pomidorów. O czym warto pamiętać?

Decydując się na uprawę pomidorów warto pamiętać, że rośliny te mają duże wymagania pokarmowe i niezależnie od tego jak zasobna jest gleba na początku, rośliny te szybko wyczerpią zawarte w niej składniki.

Reklama

Z tego względu nawożenie oraz odpowiednie podlewanie są kluczowe i pozwalają roślinom zachować zdrowie, wigor i dać obfite plony. Właściwie odżywione pomidory zawiążą także dużą ilość owoców. Dodatkowym sposobem na zwiększenie plonów jest regularne, codzienne zbieranie owoców. Dzięki temu, składniki odżywcze mogą trafić do młodych, rozwijających się owoców.

Nie należy też jednak przesadzać z ilością składników odżywczych. Skutki przenawożenia mogą negatywnie odbić się na uprawie.

Dlaczego podlewanie pomidorów jest tak ważne?

Niedobór wody w uprawie pomidorów może mieć szereg negatywnych skutków. Wśród nich jest m.in. zahamowanie wzrostu i plonowania, naruszenie równowagi mineralnej, które może prowadzić do niedoborów lub nadmiarów konkretnych składników, a także wrażliwość na choroby i szkodniki oraz słabsza jakość owoców. Czym podlewać pomidory, aby dobrze rosły?

Czym najlepiej podlewać pomidory? Warto korzystać z płynnych nawozów

Pomidory – zarówno te w gruncie, jak i w szklarni - warto podlewać wodą z pokrzywą. Używanie do tego celu pokrzywy jest wskazane z kilku powodów. Gnojówka z pokrzywy w rozcieńczeniu z wodą pozwala zarówno podlać, jak i nawieźć rośliny. Pokrzywa jest bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza azot. Azot z kolei jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla roślin. Nie tylko wspomaga ich wzrost, ale także rozwój rośliny. Używając pokrzywy w formie roztworu dostarczamy roślinom cennych substancji odżywczych. Jest to też naturalny, ekologiczny nawóz, który z powodzeniem zastępuje nawozy sztuczne.

Płynne nawozy stosowane podczas podlewania są dużo szybciej przyswajane przez rośliny niż nawozy z gleby. Pomidory możemy podlewać również deszczówką oraz roztworem z dodatkiem drożdży. Drożdże również stymulują wzrost i odporność warzyw. By przygotować taką miksturę należy do pojemnika z ciepłą wodą (10 l wody) dodać kostkę drożdży, wymieszać i odstawić roztwór na minimum godzinę. Po tym czasie możemy podlać roślinę. Roztworu z drożdżami nie należy jednak stosować częściej niż raz na tydzień.