Zapewnij swoim truskawkom odpowiednie towarzystwo. Sprawdź, co posadzić na grządkach, aby wyhodować smaczne owoce. Dzięki naturalnym sposobom unikniesz chemicznych oprysków, a twoja uprawa będzie rosła zdrowo i bez nieproszonych gości w postaci mszyc czy innych szkodników.

Reklama

Zioła i warzywa. Jakie towarzystwo lubią truskawki?

Kwiecień to dobry moment na posadzenie w ogrodzie truskawek. Najlepiej umieszczać sadzonki bezpośrednio w gruncie w odległości około 30 cm od siebie. Aby krzaczki pięknie rosły i mogły wydać soczyste owoce warto zabezpieczyć je przed szkodnikami i chorobami wywołanymi przez grzyby. Pomoże ci w tym uprawa współrzędna.

Reklama

Co lubią truskawki? Gdzie najlepiej sadzić truskawki? Jeżeli krzaczki są młode i jeszcze nierozrośnięte zasiej między nimi warzywa i zioła, które zapobiegną chorobom i odstraszą mszyce. Rośliny, które wydzielają fitocydy, czyli lotne substancje chroniące liście przed grzybem, to m.in. cebula, szczypiorek oraz czosnek. Z kolei tymianek odstraszy szkodniki.

Reklama

Gdy chcesz zwabić do młodych sadzonek owady zapylające kwiaty pomogą ci w tym rumianek i ogórecznik. Zioła korzystnie wpłyną też na smak samych truskawek. Pomyśl również o wysiewie fasoli i grochu wzbogacających ziemię w azot. Dzięki tym roślinom, korzonki truskawek będą mieć więcej składników odżywczych potrzebnych do wzrostu.

Jakich roślin nie sadzić przy krzaczkach truskawek?

Niektóre gatunki roślin nie będą służyć truskawkowym krzaczkom. Unikaj lepiej bliskiego sąsiedztwa warzyw kapustnych – brukselki, kapusty białej, pekińskiej i włoskiej. Substancje, które wydzielają wymienione gatunki, negatywnie wpływają na wzrost truskawek.

Niewskazane są także brokuły, kalafior, kalarepa i liście jarmużu. Z krzaczkami truskawek nie polubią się także ogórki, pomidory, a nawet poziomki, jeżyny i maliny. Te uprawy atakują bowiem te same szkodniki i grzyby, co może sprawić, że zainfekują aż kilka grządek. Sadzonki truskawek mogą też się przy nich szybciej zachwaszczać.

Koniecznie zwróć również uwagę na to, aby obok truskawek nie było kwiatów, które będą kwitnąć w tym samym czasie, co twoje sadzonki. Owady mogą bowiem wybrać kielichy kwiatowe zamiast twojego poletka, przez co plony będą mocno ograniczone.