Bujny wzrost okazów w warzywniku zależy od kilku ważnych czynników. Liczy się nie tylko jakość gleby, jej nawodnienie czy nasłonecznienie, lecz także to, jakie gatunki posadzisz obok siebie. Poznaj kilka ważnych zasad, aby już niedługo cieszyć się okazałymi zbiorami.

Reklama

Na czym polega uprawa współrzędna?

Jeżeli chcesz, aby twoje warzywa w ogrodzie rosły jak na drożdżach, warto poznać zasady uprawy współrzędnej. Ta polega na sadzeniu na jednej grządce różnych roślin, które podczas wzrostu będą wzajemnie się wspierać i uzupełniać. To zjawisko to tzw. allelopatia. Sadzonki wydzielają bowiem substancje chemiczne, które mają wpływ na inne gatunki.

Reklama

Należy jednak uważać, bo niektóre okazy nie lubią swojego sąsiedztwa. Co ciekawe, na grządkach można posadzić także kwiaty i zioła. Uprawa współrzędna sprawi, że zwiększysz swoje plony, twoje warzywa będą zdrowe, a czas ich wegetacji znacznie się wydłuży.

Reklama

Uprawa współrzędna – jakie są jej zasady?

Aby uprawy wybujały na grządkach, zwróć uwagę na rodzinę roślin, które mają obok siebie wzrastać. Uważaj, aby nie łączyć warzyw z rodziny psiankowatych, ponieważ mogą rywalizować ze sobą o składniki mineralne i wodę z gleby. Dlatego też m.in. papryka, pomidory i ziemniaki powinny być posadzone daleko od siebie.

Kolejną wskazówką dla ciebie będzie posadzenie na jednej grządce warzyw, które mają płytki system korzeniowy. Uwzględnij też wymagania sadzonek. Gdy zasiejesz obok siebie warzywa, które lubią wodę, będą ze sobą konkurować, co w efekcie może doprowadzić do ich usychania.

Niektóre okazy mogą też ochraniać inne przed szkodnikami. Tak właśnie działa np. pachnąca lawenda i aromatyczny czosnek. Pamiętaj też, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca i nie przeszkadzały sobie podczas wzrostu. Spróbuj także łączyć gatunki. Jeżeli np. rzodkiewka nie lubi słońca, ulokuj ją na grządce razem z grochem, który ochroni ją przed wiatrem i zapewni nieco więcej cienia.

Co sadzić obok siebie? Poznaj przykłady uprawy współrzędnej

Specjalnie dla ciebie zebraliśmy kilka podpowiedzi, co możesz zasiać w ogrodzie zgodnie z zasadami uprawy współrzędnej. Po lewej stronie znajdziesz najpopularniejsze rośliny na grządkach, a po prawej – propozycje, co warto posadzić obok.

Pomidor rumianek, nagietek, burak ćwikłowy, rzodkiewka, sałata
Ziemniak chrzan, kolendra, kapusta, szpinak, fasola, szpinak
Burak rzodkiewka, brokuł, koper, czosnek, kminek, cebula, ogórek
Kalarepa ogórek, pomidor, seler naciowy, por, bazylia, ziemniaki, por
Marchew pomidor, ogórek, cykoria, szczypior, koper, cebula
Sałata burak, pomidor, mięta, koper
Brokuł groch, szpinak, pomidor, bazylia, szparagi, brokuł
Truskawka cebula, rumianek, czosnek, fasola, groch, tymianek
Pietruszka cebula, buraki, pomidor, brokuł, por
Ogórek słonecznik, marchew, groch zwyczajny, burak ćwikłowy