Cięcie hortensji - ważna czynność pielęgnacyjna

Hortensja to popularny krzeww naszych ogrodach. Charakteryzuje się dużymi i pięknymi kwiatami, a dodatkowo pięknie pachnie. Hortensja preferuje miejsca lekko zacienione i osłonięte od wiatru. Gleba do jej uprawy powinna być delikatnie wilgotna. Występuje wiele gatunków hortensji. W ogrodach najchętniej uprawiane są hortensje ogrodowe, bukietowe, krzewiaste i pnące.

Abyśmy mogli w pełni cieszyć się urodą tych krzewów, musimy najpierw wykonać odpowiednie przycinanie hortensji. Jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tej rośliny. Dzieje się tak z kilku powodów. Cięcie hortensji pomaga utrzymać krzew w odpowiednim kształcieizagęszcza go. Zapewnia jego bujniejszy wzrost i intensywniejsze kwitnienie. Ponadto wzmacnia pędy, które są później w stanie utrzymać ciężar kwiatów. Zabieg ten pozwala również pozbyć się uszkodzonych, chorych i martwych części krzewu, a dzięki temu zapewnić mu lepszy wygląd i kondycję.

Reklama

Nieprzycinanie hortensji może z kolei przyczynić się do tego, że będzie miała ona drobniejsze kwiaty, a sam krzew będzie miał bardziej rozłożysty i nieregularny kształt.

Reklama

Kiedy wykonać cięcie hortensji? Termin

Cięcie hortensji – bez względu na jej gatunek – najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Z jednej strony miną już wówczas silne mrozy, a z drugiej – roślina nie rozpocznie jeszcze wegetacji i nie pojawią się na niej pierwsze liście. W związku z tym najlepszym czasem na cięcie hortensji jest marzec. Zabieg ten najlepiej wykonywać w trakcie ciepłego i suchego dnia. Dzięki temu świeżo przycięte pędy nie będą narażone – ze względu na dużą wilgotność – na choroby grzybowe.

Według opinii niektórych ogrodników hortensje można również przycinać jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków. Przeciwnicy tej teorii twierdzą jednak, że zabieg taki niepotrzebnie naraża świeżo cięte pędy na przemarznięcie wraz z nadejściem chłodów.

Jak ciąć hortensję?

O ile czas cięcia jest dla wszystkich gatunków hortensji zbliżony, o tyle sposób jego wykonania różni się od siebie. Jest on uzależniony głównie od tego, na jakich pędach kwitnie roślina - czy są to pędy ubiegłoroczne czy tegoroczne.

Na pędach ubiegłorocznych kwitnie popularna hortensja ogrodowa. Już na początku roku ma ona więc pąki z zawiązkami kwiatostanów. Takich pędów nie należy przycinać, ponieważ może to skutkować silnym osłabieniem a nawet brakiem kwitnienia. W przypadku tego gatunku wystarczy więc wyciąć przekwitnięte kwiatostany i uszkodzone łodygi. Większe cięcie – tzw. cięcie prześwietlające – u hortensji ogrodowej wystarczy przeprowadzić raz na 4 lata.

Corocznego cięcia pielęgnacyjnego wymaga natomiast hortensja bukietowa i hortensja krzewiasta, które z roku na rok zyskują większe grono zwolenników i coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Te gatunki hortensji kwitną na pędach tegorocznych. Hortensję bukietową należy przyciąć na 2/3 jej długości, zaś słabe pędy nawet na 1/2 długości. Z kolei hortensję krzewiastą przyciąć trzeba na wysokość ok. 15-20 cm.

Podczas przycinania hortensji należy pamiętać, aby używać do tego czystego i ostrego narzędzia – noża lub sekatora. Zapobiegnie to ewentualnemu przenoszeniu chorób oraz niepotrzebnemu uszkodzeniu tkanek rośliny.