Kleszcze: dlaczego jest ich coraz więcej?

Kleszcze najbardziej aktywne są wiosną i latem, chociaż sezon na nie trwa praktycznie cały rok. Coraz cieplejsze zimy, wysokie temperatury latem i wyższa wilgotność powietrza sprzyjają zwiększeniu ich populacji i szybszemu tempu rozprzestrzeniania się. Obecnie kleszcze możemy spotkać nawet w tych miejscach, w których jeszcze kilka lat temu nigdy nie występowały. Do takich miejsc zaliczają się tereny miejskie i przydomowe ogródki.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Reklama

Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Może stać się przyczyną takich poważnych chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze stanowią tym większe zagrożenie, że często możemyich ugryzienia i obecności przez dłuższy czas nie zauważyć na swoim ciele. W związku z tym w celu ochrony przed nimi warto stosować przede wszystkim profilaktykę. Należy w miarę możliwości unikać spacerów w miejscach, w których możemy je spotkać. Natomiast w przypadku przebywania w nich warto po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało i ubrania.

Reklama
Reklama

Ogród: rośliny przyciągające kleszcze

Kleszcze oczekują na swoje ofiary, siedząc na gałęziach i liściach wielu roślin oraz na źdźbłach traw. Preferują miejsca, w których jest delikatnie wilgotno, ciemno i w miarę chłodno. W związku z tym pewne rośliny szczególnie przyciągają te małe, ale niebezpieczne pajęczaki. Okazuje się, że niektóre z nich możemy mieć w naszych ogrodach. To gatunki, które rosną w miejscach wilgotnych i zacienionych. Z tych względów stanowią dla pajęczaków dogodne schronienie. Są to też zazwyczaj rośliny mające charakterystyczną budowę. Są gęsto rozkrzewione, kępiaste lub zwisające.

Rośliny przyciągające kleszcze to przede wszystkim: paprocie, trawy ozdobne, mszaki, żywopłoty liściaste, krzewy o gęstym pokroju (np. czarny bez i jeżyny), rośliny okrywowe (m.in. bluszcz pospolity i runianka japońska), kwitnące rośliny drzewiaste o zwisających pędach (m.in. leszczyna).

Rośliny przyciągające kleszcze. Jak z nimi postępować?

Jeśli nie chcemy zwiększać ryzyka pojawienia się kleszczy w naszym ogrodzie, powinniśmy unikać w nim sadzenia wymienionych wyżej roślin. Jeśli jednak już je posiadamy albo nie chcemy z nich rezygnować, powinniśmy wprowadzić działania, które zminimalizują ryzyko występowania tych groźnych pajęczaków.

W tym celu musimy przede wszystkim regularnie kosić trawę i przycinać inne rośliny. Ponadto dobrze jest tworzyć prześwity w gęsto rosnących pędach. Warto też dbać o ogólny porządek i usuwać z ziemi liście i gałęzie, które mogą stać się idealnym schronieniem dla pajęczaków.

Natomiast wybierając do ogrodu nowe rośliny, warto zdecydować się na takie, których nie tolerują kleszcze. Wśród nich można wymienić lawendę, kocimiętkę, aksamitkę, eukaliptus, tymianek, rozmaryn, szałwię i trawę cytrynową. Można również zdecydować się na gatunki, które preferują słoneczne i niezbyt wilgotne stanowiska, dzięki czemu nie staną się kryjówką dla pajęczaków.