Podczas akcji Dotykam=Wygrywam zebrane biustonosze przekazano, jak co roku, partnerowi kampanii – firmie recyklingowej Wtórpol, a uzyskane w ten sposób środki wsparły działania na rzecz walki z rakiem piersi, prowadzone i propagowane przez fundację Wsparcie na Starcie oraz stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Reklama

Wyniki 12 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM robią wrażenie

W październiku 2023 roku, miesiącu poświęconym profilaktyce raka piersi, w 120 punktach zbiórek, będących salonami brafittingowymi zlokalizowanymi w całej Polski, udało się zebrać aż 27 284 sztuk źle dopasowanych biustonoszy.

Reklama

Za sukcesem kampanii Dotykam=Wygrywam stoi jej twórczyni Izabela Sakutova, która jest międzynarodową ekspertką brafittingu oraz autorką książek poświęconych piersiom.

"Dziękuję serdecznie wszystkim zaangażowanym, za każdy przekazany biustonosz do reCYClingu, który sprawia, że nasza kampania Dotykam=Wygrywam dociera z ratującym życie przekazem do szerszej grupy kobiet. Fenomenalny wynik zbiórki ponad 12 ton biustonoszy ma kluczowe znaczenie dla kampanii, ponieważ każdy przekazany biustonosz nie tylko stanowi symboliczny gest solidarności w trosce o zdrowie kobiet, ale umożliwia realne kontynuowanie działań związanych z profilaktyką i walką z rakiem piersi" - powiedziała Izabela Sakutova.

Ambasadorką akcji jest znana aktorka Daria Widawska, która także wypowiedziała się na temat pozytywnych efektów akcji Dotykam=Wygrywam.

"Od wielu lat jako ambasadorka kampanii Dotykam=Wygrywam przekonuję kobiety do reCYClingu i do samobadania piersi, bo same najlepiej znamy swoje ciało i możemy poprzez samobadanie piersi najszybciej wykryć zmianę i zgłosić się do lekarza. Bo wcześnie wykryty nowotwór piersi może być wyleczony!" - powiedziała Daria Widawska.

Aplikacja, która pomoże w samobadaniu piersi

W ciągu ostatnich 4 lat, poprzez akcję reCYClingu i sprzedaż cegiełek, kampania Dotykam=Wygrywam zebrała środki finansowe dla fundacji Wsparcie na Starcie na stworzenie i dalsze utrzymanie biustopozytywnej, bezpłatnej aplikacji skierowanej do nastolatek, budującej w nich zdrowe nawyki dbania o piersi.

BIUSTOapka to pełne źródło wiedzy na temat samobadania piersi i wyboru odpowiedniego biustonosza. Zawiera interaktywny przewodnik krok po kroku, który pomaga wykonywać samobadanie piersi. Aby zapewnić regularność samobadań oraz innych istotnych badań, takich jak USG, mammografia czy cytologia, BIUSTOapka regularnie o nich przypomina. Aplikacja do bezpłatnego pobrania, dostarcza także przydatne informacje na temat rozwoju piersi i doboru właściwego rozmiaru biustonosza oraz pomaga znaleźć lokalne sklepy brafittingowe, które aktywnie wspierają kampanię Dotykam=Wygrywam w ramach wolontariatu.

Przerażające dane statystyczne dotyczące wykrywania raka w Polsce

W Polsce częściej niż w innych krajach diagnozujemy raka piersi w późniejszych stadiach. Tylko około 41 proc. pacjentek dostaje diagnozę na wczesnym etapie, w porównaniu z unijną średnią wynoszącą 51 proc. (raport OECD „Health at a glance. Europe 2022”). Dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć świadomość i konsekwencję w samobadaniach.

Rak piersi nadal za rzadko wykrywany we wczesnym stadium

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku, rak piersi i nowotwory ginekologiczne stanowiły łącznie aż 37 proc. wszystkich nowotworów u Polek. Rak piersi jest przy tym najczęstszym nowotworem złośliwym - każdego roku ponad 22 tys. kobiet w Polsce słyszy tę diagnozę, a u 5 - 10 proc. z nich nowotwór jest już zaawansowany w momencie wykrycia. To sprawia, że jest on drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet, a wśród młodych Polek (20 - 44 lata) nawet pierwszą. Niestety, przez ostatnie 13 lat obserwujemy rosnącą tendencję w zakresie umieralności na raka piersi.