Bożodrzew gruczołowaty to gatunek inwazyjny, który stanowi poważne zagrożenie dla polskiej przyrody. Jego posiadanie, uprawa, rozmnażanie i sprzedaż są w Polsce zakazane i mogą skutkować wysokimi karami finansowymi, a nawet więzieniem.

Dlaczego bożodrzew jest tak niebezpieczny?

Bożodrzew gruczołowaty pochodzi z Chin i Wietnamu. W Polsce rozprzestrzenia się głównie z upraw ozdobnych, zwłaszcza w miastach. Szybko zasiedla nowe tereny, wypierając rodzime gatunki roślin. Stanowi zagrożenie dla infrastruktury miejskiej i może negatywnie wpływać na różnorodność biologiczną oraz naturalne siedliska, szczególnie w dolinach rzecznych.

Reklama

Obecnie bożodrzew gruczołowaty zajmuje głównie siedliska przekształcone przez człowieka, ale istnieje niebezpieczeństwo zdecydowanego przekroczenia granic terenów zurbanizowanych i przenikania do ekosystemów o charakterze naturalnym, szczególnie w dolinach rzecznych. Drzewo to już obecnie powoduje poważne zagrożenia dla infrastruktury budowlanej i technicznej w miastach, zaś w przyszłości może negatywnie wpływać na naturalną różnorodność biologiczną oraz siedliska naturalne.

Reklama

Bożodrzew zakazany w Polsce – co mówi prawo?

Bożodrzew gruczołowaty figuruje na liście gatunków inwazyjnych, groźnych dla rodzimej przyrody, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2011 roku oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2022 roku. Jego wprowadzanie do środowiska, przemieszczanie, import, posiadanie, hodowla, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. został uznany w Polsce za gatunek inwazyjny, groźny dla rodzimej przyrody. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione w myśl art. 120 ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Podstawą prawną zakazu uprawy bożodrzewu gruczołkowatego jest Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 grudnia 2022 roku, dotyczące wykazu inwazyjnych gatunków obcych stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej oraz Polski (Dz.U. 2022 poz. 2649).

Surowe kary za posiadanie i uprawę bożodrzewu

Nieprzestrzeganie zakazu posiadania i uprawy bożodrzewu gruczołowatego jest traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Grożą za to: kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara ograniczenia wolności, kara grzywny oraz administracyjna kara pieniężna do 1 000 00 zł.