Testy do stosowania w domu to dobry sposób na sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Taka samokontrola przydaje się zwłaszcza osobom, które unikają wizyt lekarskich ze strachu lub braku czasu. Jednak po zrobieniu testu postaraj się zdobyć na odwagę i zgłoś się do lekarza, gdy wynik okaże się niepomyślny. Szybkie potwierdzenie ciąży może Cię skłonić do większej troski o własny organizm, ale to nie znaczy, że wolno Ci odkładać wizytę u ginekologa.

Testy owulacyjne

Zanim zostaniesz mamą, zaplanuj macierzyństwo! W aptekach kupisz m.in. testy owulacyjne. Kosztują około 50 zł, a dzięki nim możesz wybrać najlepszy dzień do zajścia w ciążę. W opakowaniu znajduje się 5 testów. Ich wiarygodność wynosi około 99% . Wynik testu poznasz już po kilku minutach. Do planowania macierzyństwa możesz wybrać także test płodności ze śliny. Określa dni płodne i niepłodne podczas cyklu miesięcznego. Za pomocą próbki śliny (lub śluzu szyjkowego) dowiesz się, czy jesteś w mniej lub bardziej płodnym okresie. Producenci chwalą go ze względu na czystość w użyciu, w przeciwieństwie do testów na mocz. Szczególnie polecany dla kobiet mających nieregularne miesiączki, gdyż pozwala zaobserwować wahania poziomu estrogenów. Mogą go także używać kobiety przechodzące terapię hormonalną. Jeśli chcesz, by test wypadł wiarygodnie, musisz zastosować się do zaleceń - tzn. nie jeść, nie palić, nie pić i nie myć zębów, tuż przed pobraniem śliny. Test sygnalizuje wystąpienie owulacji już 72 godziny wcześniej. Kosztuje około 100 zł.

Testy ciążowe

Masz do wyboru strumieniowe lub płytkowe. Najtańszy kupisz za około 10 złotych. Wszystkie są bardzo proste do wykonania, a ich przeprowadzenie zajmuje najwyżej 10 minut. Testy ciążowe są bardzo czułe. Wykrywają ludzką gonadotropinę HCG w moczu, dlatego są używane do wczesnego rozpoznania ciąży. Jeśli HCG jest 25 mlU/ml lub więcej, oznacza to ciążę.

Podczas prawidłowej ciąży taki wynik HCG występuje już 6 dni po zapłodnieniu i wzrasta do poziomu 50 mlU/ml po 10 dniach od zapłodnienia. Po pierwszym dniu oczekiwanej menstruacji koncentracja tego hormonu wzrasta do 100. Testy tego typu najlepiej wykonuj rano, ponieważ wtedy próbka moczu zawiera największe stężenie HCG. Czasami taki wynik może być też związany z wahaniami hormonalnymi, dlatego dla pewności powtórz test lub zgłoś się do ginekologa, gdyż nawet najbardziej dokładne preparaty na rynku nie zastąpią fachowej diagnozy lekarza.Testy narkotykowe

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma kontakt z narkotykami, zbadaj to za pomocą testu. Dostępne są już udoskonalone preparaty, tzw. multitesty, które wykrywają: amfetaminę, kokainę, morfinę i THC (marihuana, haszysz). Zestaw zawiera cztery testy, każdy do wykrycia innej grupy, i kosztuje około 45 zł. W zależności od rodzaju narkotyku, w moczu wykrywalny jest on od 72 do 48 godzin od zażycia. Niestety, gdy minie ten czas, testy nie są miarodajne. W takim przypadku powinnaś pójść do przychodni lekarskiej i zbadać krew dziecka. Możesz też kupić pojedyncze testy, umożliwiające wykrycie poszczególnych narkotyków. Osobno kupisz te, które wykrywają amfetaminę, morfinę, THC, czy kokainę. Każdy z nich kosztuje około 25 zł.

Test na krew utajoną

Pozwala wykryć chorobę wrzodową lub zmiany w przewodzie pokarmowym. W aptekach kupisz testy z rekomendacją Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Jeden z nich umożliwia wczesne wykrycie oznak chorób jelita grubego. Jest to badanie na krew utajoną w kale i pokazuje, czy nie dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego. Wczesne stwierdzenie takiego przypadku pomoże w szybkim leczeniu. Nie powinnaś wtedy zaniechać konsultacji lekarskiej, gdyż krwawienie jest często objawem choroby wrzodowej, polipów, raka żołądka i jelita grubego. Lekarze zalecają wykonanie testu każdemu po 45. roku życia. Pozwala on wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Dla niektórych badanie u specjalisty bywa krępujące, dlatego kupienie testu jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Od jego wyniku zależy Twoje dalsze postępowanie. Test kupisz za około 16 zł.

Test na Helicobacter Pylori

Wykrywa zakażenie bakterią, odpowiedzialną za wrzody żołądka i dwunastnicy. Stosuje się go również jako środek pomocniczy w rozpoznawaniu zakażenia błony śluzowej żołądka. Występowanie Helicobacter Pylori wiąże się bowiem często z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, a także innych chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego. Aby wykonać test - wystarczy pobrać krew z palca. Wynik mamy po 10 minutach. Pamiętaj, że po uzyskaniu dodatniego (czyli potwierdzenia obecności Helicobacter Pylori) trzeba zgłosić się do lekarza. Cena testu wynosi około 27 zł.

Test na poziom glukozy

Apteki oferują nam szeroki wybór glukometrów, czyli preparatów do samodzielnego badania poziomu glukozy we krwi. W zestawach znajdują się zwykle urządzenia do pomiaru oraz wymienne paski. Pamiętaj, że w przypadku dokupowania pasków do preparatu musisz poprosić o wyrób tego samego producenta, gdyż często elementy innych firm po prostu nie pasują lub dają niemiarodajny efekt. Pomiar glukozy we krwi zajmuje zaledwie kilka sekund. Glukometry są proste w obsłudze, łatwo odczytać wynik, co jest ułatwieniem dla osób starszych. Ich ceny wahają się od 50 do około 150 zł.


Test na poziom cholesterolu

W domu, bez żadnych problemów wykonasz pomiar cholesterolu we krwi, jeśli kupisz przeznaczony do tego test. Za normalne wartości dla cholesterolu uznaje się wyniki mniejsze od 200 mg/dl (5,2 mmol/l). Czasami dla pewnych grup pacjentów określane są inne wartości graniczne, które muszą zostać indywidualnie omówione z lekarzem prowadzącym. Testy przydatne są do samokontroli, a określenie ilości cholesterolu we krwi dostarcza lekarzowi pierwszych informacji dotyczących metabolizmu tłuszczowego. Poprzez uzyskanie wyniku możesz rozpocząć odpowiednie leczenie już pod okiem specjalisty. W opakowaniu znajduje się 25 pasków wraz z aparatem pomiarowym. Tak jak w przypadku glukometrów, nie należy kupować pasków innych firm, jeśli posiadamy już urządzenie. Zwróć uwagę na datę przydatności produktu oraz nie trzymaj go w miejscu wilgotnym, ani też nie narażaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Opakowanie, zawierające 25 pasków kontrolnych, kosztuje 120 zł.

Test na PSA

W aptekach pojawiły się testy, które wykrywają podwyższone stężenie swoistego antygenu sterczego (PSA), co może się wiązać z powiększeniem gruczołu prostaty (łagodny przerost prostaty) lub, w niektórych wypadkach, oznacza to występowanie raka prostaty. Test pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy nowotwór nie daje jeszcze żadnych objawów. Wiarygodność testów wynosi 98%. Są proste do wykonania. Ich przeprowadzenie i odczytanie zajmuje 10 minut. Coraz więcej mężczyzn w średnim wieku ma problemy z prostatą, zatem wczesne wykonanie testu pomaga w szybkim zdiagnozowaniu choroby i jej leczeniu. Rak prostaty to najczęstszy nowotwór, dotykający mężczyzn w Polsce – stanowi on 20% wśród wszystkich zachorowań na raka. Podjęcie prawidłowego leczenia powstrzymuje rozwój choroby. U zdrowego mężczyzny czynnik PSA w surowicy krwi wynosi od 0,0 do 4,0 ng/ml. Jeśli po wykonaniu testu czynnik PSA jest podwyższony (większy niż 4 ng/ml), należy zgłosić się do specjalisty. Test przeprowadzany jest na podstawie pobrania próbki krwi z palca. Dzięki jego wykonaniu każdy mężczyzna może sprawdzić, czy w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Cena testu wynosi około 21.