W okresie przejściowym często zakładamy za ciepłe buty i stopy bardziej są pocą. Skóra odwadnia się, jest niedotleniona i pęka. Warto ją wzmocnić masażem, peelingiem, kąpielą lub kompresem i kremem. Dzięki tym zabiegom stopy będą się mniej pocić, skóra będzie lepiej dotleniona i nie odwodni się nadmiernie. Warto raz w tygodniu, np. w weekend, zrobić sobie seans dla stóp.

Reklama

Masaż szczotką i peeling

Swój seans dla stóp zacznij od ich wymasowania. Możesz do tego użyć szczotki ze średnio twardym włosiem lub specjalnej szczotki do stóp. Masaż poprawi krążenie i dotleni skórę. Następnie wykonaj peeling. Usunie on stary naskórek, a co z tym idzie zniknie brzydki zapach wywołany przez bytujące tam bakterie.

Reklama
  • Na szczotkę np. w formie wsuwanego klapka (kupisz np. na allegro) nałóż żel pod prysznic lub mydło w płynie. Stopy zwilż wodą. Pocieraj szczotką przez ok. 2-3 minuty jedną stopę, a następnie drugą.
  • Następnie zmiel 3 orzechy włoskie. Zawierają one dużo witaminy E, która działa ujędrniająco. Dodaj łyżkę oliwy i sok z cytryny, który pomoże złuszczyć naskórek. Masuj kilka minut.
  • Jeśli wolisz kupny kosmetyk, poszukaj scrubu z mocznikiem i gliceryną. Mocznik zmiękcza naskórek, a gliceryna ma właściwości nawilżające.
Klapek-szczotka masująca (fot. Pinterest.com/Allegro) / Materiały prasowe
  • Orzeźwiająca kąpiel lub kompresPo oczyszczeniu stóp warto je zrelaksować, a zarazem odświeżyć kąpielą cyprysową lub zrobić szałwiowy czy parafinowy okład.
  • Zmiksuj 2 szklanki ciepłej wody z 1 łyżką miodu i ½ szklanki jogurtu lub śmietany. Miksturę wlej do miski lub specjalnego wodnego masażera wibracyjnego do stóp. Dodaj 5 kropli olejku cyprysowego (oj ok. 10 zł). Olejek cyprysowy pobudza krążenie krwi, mleko ma właściwości regenerujące, a miód nawilża. Stopy mocz 20 minut, spłucz wodą i osusz ręcznikiem. Do kąpieli stóp dodatkowo możesz dodać po kilka gałązek świeżych ziół np. mięty, lawendy czy oregano.
  • Zamiast kąpieli możesz na stopy zrobić okład. Torebkę szałwii zalej szklanką wrzątku. Zaparz pod przykryciem. Dodaj łyżeczkę sody i wymieszaj. Naparem nasącz 2 gazy. Owiń nimi stopy. Zostaw na 20 minut. Zdejmij i osusz stopy, oklepując je ręcznikiem.
  • Jeśli masz popękane pięty i łuszczącą się skórę, może być potrzebny intensywniejszy zabieg. Sięgnij po parafinę kosmetyczną (od 20 zł). Parafinę podgrzej w garnku (takim, którego nie używasz, bo będzie go trudno oczyścić), aż zrobi się płynna. Zanurz jedną stopę w ciekłej parafinie i wyjmij. Gdy zrobi się skorupka, owiń folią spożywczą i załóż skarpetkę frotte. To samo zrób z drugą stopą. Po 30 minutach oderwij delikatnie parafinę.
Ziołowa kąpiel zrelaksuje stopy i je odświeży. / Materiały prasowe

Kremowanie

Na koniec seansu SPA wklep w stopy krem. Powinien mieć substancje działające regenerująco. Godne polecenia są lipidy i wosk pszczeli. Jeśli nie masz takiego kremu, do łyżki kremu do stóp, który masz, dodaj kapsułkę witaminy E.

  • Kremu możesz nałożyć grubą warstwę, a stopy owinąć torebkami foliowymi. Torebki zdejmij po 20 minutach, usuń nadmiar kremu, a resztę pozostaw do wchłonięcia. Lub zostaw torebki na całą noc.

To się może przydać

  • Warto zaopatrzyć się w silikonowe stópki. Zakłada się je po kremowaniu stóp i dzięki nim krem działa jak maska. Lepiej wchłaniają się też substancje odżywcze.
  • Stopy lubią masowanie. Im częściej, tym lepiej. Dlatego warto zaopatrzyć się w matę łazienkową do masażu stóp (od 25 zł). Połóż ją w kabinie prysznicowej i gdy będziesz się myć, naturalnie będziesz po niej dreptać, masując podeszwy.
  • Jeśli masz większe zrogowacenia, peeling z drobinkami może być niewystarczający. Warto nabyć elektryczną tartkę podłogową do stóp (od 50 zł). Stawiamy na niej stopę, włączamy i… możemy sobie siedzieć i czytać książkę, a stary naskórek sam znika.
  • Jeśli zakładamy skarpetki, a nie rajstopy, wybierajmy skarpetki bambusowe lub zawierające miedź i srebro. Mają antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości lub bawełniane np. z funkcja masażu. Ciepło w butach zapewnią nam wkładki termiczne. Takie wkładki mają warstwę, która wchłania pot i warstwę izolującą. Wkładki trzeba, co 2-3 tygodnie wyprać. W domu warto chodzić w antypoślizgowych, nawilżających skarpetkach. Pomogą zrelaksować się stopom. Ceny skarpetek i wkładek to ok.10-20 zł.