Kamień w czajniku: jak osad kamienny wpływa na czajnik
Kamień w czajniku to częsty, powszechny problem. Korzystając z czajnika – czy to elektrycznego, czy tradycyjnego - prędzej czy później pojawi się problem kamiennego osadu. Czym jest kamień osadzający się w czajnikach. Kamień, który pojawia się w czajniku, to tzw. kamieńkotłowy. Jest to osad związków chemicznych zawartych w wodzie, takich jak sole: węglan wapnia i węglan magnezu. Osad wytrąca się z wody podczas jej podgrzewania. Problem dotyczy w szczególności sytuacji, w których mamy do czynienia z twardą wodą - czyli taką, gdzie stężenie jonów wapnia i magnezu jest wysokie.
Kamień odkłada się na ściankach czajnika, tworząc biały, twardy osad. Osad kamienny nie tylko szpeci, ale także źle wpływa na działanie różnych domowych urządzeń. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Ale to nie wszystko. Kamień obecny w czajniku i wodzie pitnej niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego też ważne jest, by go usunąć.
Warto postawić przy tym na regularne czyszczenie urządzeń z kamienia. Bowiem to właśnie świeży osad najłatwiej usunąć, w przeciwieństwie do silnego, starszego nalotu. Narastający kamień może także trwale uszkodzić powierzchnię.
Gromadzący się osad może nie tylko pogorszyć smak wody, ale także wpływać na wydajność i stan urządzenia. Jakie są skuteczne metody usuwania kamienia z czajnika? Poniżej przestawiamy praktyczne wskazówki, jak skutecznie usunąć kamienny osad. A także jak zapobiec wystąpieniu tego problemu w przyszłości.
Aby rozwiązać problemkamienia, możemy skorzystać z gotowych środków chemicznych takich, jak odkamieniacze. Możemy także sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby. Poznaj 3 skuteczne sposoby na pozbycie się kamienia. Niektóre z nich mogą wydać się nietypowe, ale są bardzo skuteczne.
Jak usunąć kamień z czajnika: skuteczne sposoby
Ocet i woda. Ocet to jeden z najpopularniejszych środków używanych do sprzątania domu. Zastosowanie wody z octem to bardzo skuteczny sposób na usunięcie kamiennego osadu. Jak odkamienić czajnik przy pomocy octu i wody. Wlewa się do czajnika wodę wymieszaną z octem w proporcji 1:1 lub 1:2. Następnie gotuje się i po zagotowaniu pozostawia na około godzinę. Po tym czasie, gdy czajnik już się schłodzi, wylewa sięjego zawartość i dokładnie wypłukuje czajnik. Cały kamienny osad powinien zniknąć. By pozbyć się zapachu octu, warto po odkamienianiu napełnić czajnik czystą wodą, a następnie zagotować ją i wylać. W razie potrzeby czynność powtórzyć 2-3 krotnie.
Coca-Cola. Ten popularny napój gazowany znakomicie sprawdza się w przypadku usuwania kamienia z czajnika. Znakomicie poradzi sobie z kamiennym osadem. A to dzięki zawartemu w nim kwasowi fosforowemu. Do wyczyszczenia czajnika wystarczy 1 puszka tego napoju (około 300 ml). Wlewa się jej zawartość do czajnika, dolewa wody i zagotowuje. Taki gorący roztwór pozostawia na kilka minut, a następnie opróżnia się czajnik i dokładnie wypłukuje. Do coli można dodać także 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.
Tabletki do czyszczenia protez. Ten specyfik można zastosować także w kuchni. 2 lub 3 tabletki do czyszczenia protez wrzuca się do czajnika z wodą i pozostawia na noc. Rano dokładnie wygotowuje się czajnik, na podobnej zasadzie jak w odkamienianiu octem.
Jak zapobiec gromadzeniu się kamienia w czajniku
O czajnik warto dbać, wykonując regularnie jego odkamienianie.Czym świeższy kamień tym łatwiej go usunąć. Jednak najlepiej jest zapobiegać występowaniu kamienia w czajniku.
Przede wszystkim ważna jest systematyczność. Pamiętajmy o częstym czyszczeniu czajnika, korzystając z jednego z podanych wcześniej sposobów. Są one proste do wykonania, a jednocześnie bardzo skuteczne. Pozwoli to zapobiec narastaniu kamiennego osadu.
Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest używanie filtra do wody - zwłaszcza, gdy woda z kranu jest twarda. Odfiltrowana woda wylewana do czajnika będzie wodą miękką, a to znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia kamienia.
Warto też zagotować zawsze nieco więcej wody, niż jest potrzeba. W gorącym czajniku, w którym znajduje się choć trochę wody, związki powodujące występowanie kamiennego osadu mają gdzie się rozpuścić. Tym samym nie osadzają się na ściankach.