Jak skutecznie odpowietrzyć grzejniki: poradnik dla każdego
Komfort cieplny w domu to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na codzienne funkcjonowanie lokatorów. Zapowietrzonegrzejniki mogą znaczenie ograniczać wydajność systemu ogrzewania. A to z kolei nie tylko obniża temperaturę w pomieszczeniach, ale także zwiększa koszty ogrzewania.
Zimne kaloryfery w sezonie grzewczym to częsty problem, który potrafi znacząco obniżyć komfort cieplny mieszkańców domów i mieszkań. Jednak sytuacja ta jest niekorzystna nie tylko pod kątem odczuwania ciepła, ale również pod kątem ekonomicznym. Wydajność ogrzewania w takich sytuacjach znacząco spada. A to z kolei może spowodować wzrost kosztów eksploatacyjnych nawet o 10-20 proc.
Przyczyn nieprawidłowego działania kaloryferów może być wiele. Część z rozwiązań powinny być wykonane przez profesjonalistę. Jednak jeśli kaloryfersłabo grzeje lub grzeje nierównomiernie, można samemu wykonać odpowietrzanie grzejnika.
Zapowietrzenie grzejników: przyczyny i skutki
Przyczyny zapowietrzenia kaloryferów. Jak podaje portal Technika Grzewcza, podczas napełniania instalacji wodą, do rurociągów i grzejników zawsze może dostać się pewna ilość powietrza. Powietrzemoże wnikać także jako rozpuszczone w wodzie. Wówczas przyjmuje w niej postać pęcherzyków lub mikropęcherzyków, które przedostają się do instalacji.
Czasem niechciane powietrze może dostać się do kaloryfera z zewnątrz, poprzez nieszczelne elementy instalacji takie jak np.: zawory czy pompy. A także przez ścianki rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Przyczyną tego zjawiska mogą być również naturalne reakcje chemiczne zachodzące w rurach. Wówczas to wytwarzają się pęcherzyki powietrza lub powstają niepotrzebne gazy.
Skutki zapowietrzenia kaloryferów. Zapowietrzenie grzejników prowadzi do wielu negatywnych skutków. Przede wszystkim, grzejniki działają mniej wydajnie, a powietrze w instalacji może powodować korozję rur. W dłuższej perspektywie może to się wiązać się z kosztownymi naprawami. Warto również wspomnieć o nieprzyjemnych dźwiękach, takich jak bulgotanie czy stukanie, które są często związane z obecnością powietrza w systemie grzewczym.
Jak odpowietrzyć grzejnik krok po kroku
Samodzielne odpowietrzenie grzejnika to prosty zabieg, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani zaawansowanych narzędzi. W jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku?
Przygotowanie do odpowietrzania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie narzędzi, takich jak klucze do odpowietrzania, miska na wodę i ręcznik. Ważne jest, aby wyłączyć pompę centralnego ogrzewania oraz wygasić kocioł. Sam proces odpowietrzania grzejnika przeprowadza się na zakręconym zaworze termostatycznym. Dzięki temu zapobiegniemy dalszemu przepływowi wody w systemie podczas odpowietrzania.
Cały proces odpowietrzania zależy od tego, jaki jest grzejniki czy jest w nim zamontowany odpowietrznik. Istnieją dwa rodzaje odpowietrzników: ręczne i automatyczne.
- Odpowietrzanie grzejników z odpowietrznikiem ręcznym. Jeśli grzejnik posiada ręczny zawór odpowietrzający, proces jest bardzo prosty. Wystarczy odkręcić zawór za pomocą klucza do odpowietrzania, śrubokręta, pokrętła lub płaskiego wkrętaka, a następnie pozwolić, by powietrze uciekło. Gdy z zaworu zacznie wydobywać się woda, można go zamknąć.
- Automatyczne odpowietrzniki. Jeśli w Twojej instalacji zainstalowane są odpowietrzniki automatyczne, cały proces przebiega bez Twojej ingerencji. Te urządzenia działają na zasadzie pływaka, który automatycznie otwiera zawór w przypadku pojawienia się powietrza. Dzięki temu system sam się odpowietrza.
Odpowietrzanie grzejnika żeberkowego. Jak podaje wcześniej wspomniany portal, ważne jest, aby wiedzieć z jakiego materiału jest wykonany kaloryfer. Bowiem to od tego będzie zależał cały proces odpowietrzania. W sytuacji, gdy kaloryfer wykonany jest z żeliwa, to wtedy odpowietrza się go jak grzejnik żeliwny. Natomiast gdy jest wykonany z aluminium, to trzeba zastosować proces odpowietrzania przeznaczony do kaloryferów aluminiowych.
- Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego. Jeśli kaloryfer nie posiada odpowietrznika, to trzeba go odpowietrzyć za pomocą dwóch płaskich kluczy. Natomiast, w sytuacji gdy odpowietrznik jest zamontowany, to cały proces odpowietrzania będzie wyglądał następująco:
- Przekręca się termostat na zero;
- Przestawia zawór do pozycji w dół za pomocą dłoni lub kombinerek. Pod zawór podstawia się naczynie na wypływającą wodę;
-Za pomocą specjalnego klucza do odpowietrzania przekręca się śrubę znajdującą się w białym kołnierzu, do momentu aż usłyszy się syk;
- Jeśli z zaworu zacznie lecieć woda, to wówczas ponownie dokręca się śrubę. Ponieważ to znak, że całe zbędne powietrze uleciało z instalacji.
- Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego. Tu również będą potrzebne 2 płaskie klucze, kubek lub miska na wodę oraz ręcznik. Odpowietrzanie przebiega następująco:
- Zakręca się zawór zasilający lub termostat;
- Przy pomocy klucza odkręca się śrubunek - jest on umieszczony na rurze doprowadzającej ciepłą wodę;
- W przypadku grzejników żeliwnych ważne jest, aby nie odkręcić zbyt mocno śrubunku, bo to może spowodować rozerwanie połączenia i zalanie podłogi;
- Analogicznie jak w przypadku odpowietrzania grzejnika aluminiowego gdy tylko usłyszy się syk i zauważy wyciekającą wodę, od razu z powrotem dokręca się śrubunek.
Kontrola po odpowietrzeniu. Po zakończeniu odpowietrzania warto sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jeśli grzejnik wciąż nie grzeje równomiernie, może być konieczne skontrolowanie ciśnienia w instalacji lub konsultacja z fachowcem.