- Pomidory – właściwości, które nie sposób przecenić
- Dlaczego pomidory nie kwitną?
- Zbyt młody wiek rośliny
- Brak odpowiednich składników odżywczych w glebie
- Brak owadów zapylających
Pomidory zyskały sporą popularność na całym świecie, m.in. po tym jak zostały sprowadzone do Europy w XVI wieku z Ameryki Południowej przez hiszpańskich konkwistadorów. Dziś istnieje wiele odmian pomidorów, które różnią się kształtem, kolorem, smakiem i zastosowaniem kulinarnym. Wśród nich najpopularniejsze to pomidor czerwony, pomidor koktajlowy (cherry), pomidor malinowy oraz żółty i pomarańczowy.
Pomidory – właściwości, które nie sposób przecenić
Co sprawiło, że pomidory zyskały taką popularność? Pomidor jest bogaty w witaminy i minerały, a na dodatek niskokaloryczny. Zawiera m.in. witaminę C, K, a także potas i likopen - silny antyoksydant, który nadaje pomidorom ich czerwony kolor i jest związany z obniżeniem ryzyka niektórych chorób przewlekłych, w tym chorób serca i nowotworów.
Pomidory mają szerokie zastosowanie kulinarne i mogą być używane na wiele sposobów - na surowo w sałatkach, kanapkach i jako przekąska, w postaci sosów, ketchupów, past, przecierów i soków, gotowane - w zupach, gulaszach, sosach i zapiekankach i jako suszone pomidory.
Dlaczego pomidory nie kwitną?
Uprawa pomidorów może być satysfakcjonującym doświadczeniem, zarówno dla początkujących ogrodników, jak i doświadczonych rolników. Pomidory są roślinami wymagającymi, ale z odpowiednią opieką i warunkami, można uzyskać obfite zbiory. Zdarza się jednak, że pomidory nie kwitną. Co w takiej sytuacji należy zrobić?
Zbyt młody wiek rośliny
Przede wszystkim warto pamiętać, że pomidory mogą nie kwitnąć z uwagi na to, że sadzonka nie jest jeszcze… wystarczająco dojrzała, by wydać kwiaty i zawiązać owoce. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki to wystarczy dać jej czas.
Brak odpowiednich składników odżywczych w glebie
Zdarza się jednak, że pomidory nie kwitną z innych powodów, np. braku odpowiednich składników odżywczych w glebie. Podłoże o niewłaściwym pH, pozbawione niezbędnych składników odżywczych sprawia, że krzewy nie mają skąd czerpać energii niezbędnej do rozwoju, wzrostu, kwitnienia i owocowania. W takim przypadku należy zasilić glebę nawozem dla pomidorów, który będzie zawierał znaczne ilości potasu i fosforu, a także boru i żelaza.
Brak owadów zapylających
Pomidory należą do roślin samopylnych, co oznacza, że kwiaty zapylane są pyłkiem pochodzącym z pręcików tego samego kwiatu lub z kwiatów rosnących na tej samej roślinie. Dużą rolę w zapylaniu odgrywają jednak również trzmiele, których liczba stale maleje.
Problemy z zapyleniem mogą pojawić się, zwłaszcza gdy pomidory uprawiane są na balkonach na wyższych piętrach. By zmniejszyć ten problem można spróbować zapylić roślinę samodzielnie potrząsając delikatnie krzakiem, by pyłek opadł na niższe partie rośliny.
Niewłaściwa wilgotność
Przyczyną może być także niewłaściwa – nadmierna lub niedostateczna - wilgotność. W przypadku krzewów pomidorów podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Zwłaszcza w trakcie upałów należy pamiętać o częstym podlewaniu rośliny - nawet 2 razy dziennie. Z kolei w szklarniach lub uprawie pod tunelem możemy mieć do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością. W takim przypadku należy wietrzyć zarówno szklarnie, jak i tunele.