Czasami zdarza się, że termometry wskazują bardzo wysokie temperatury już wiosną lub wczesną jesienią. Oznacza to, że nie tylko w okresie wakacyjnym należy zachować ostrożność i z odpowiednią uwagą podchodzić do koszenia trawnika.

Koszenie trawnika latem - jak często to robić?

Jak często kosić trawę latem? Choć jej wzrost jest wolniejszy, nie powinno się całkowicie rezygnować z tej czynności. Zaleca się koszenie trawnika co dwa tygodnie, skracając źdźbła maksymalnie o 30 procent ich długości. Trawa powinna mieć co najmniej cztery/pięć centymetrów wysokości, aby zapobiec nadmiernej utracie wody. Sucha, przebarwiona trawa lub odsłonięta ziemia to ostatnie rzeczy, jakie chciałbyś zobaczyć w swoim ogrodzie.

Reklama

Kiedy kosić trawnik?

Koszenie trawy w słońcu nie jest zalecane, dlatego należy unikać tej czynności w upalne dni między godziną 11 a 16. Czy rześki poranek to dobra pora? Niekoniecznie. Rano na źdźbłach trawy utrzymuje się rosa, a koszenie mokrej trawy przyspiesza zużycie ostrzy kosiarki i utrudnia zbieranie wilgotnych resztek.

Kiedy więc najlepiej kosić trawę? Późnym popołudniem, najlepiej między 16:00 a 18:30. W tym okresie trawa jest bardziej sprężysta i łatwiej ją przyciąć. Ponadto trawnik ma całą noc na spokojną regenerację, a świeżo skoszona trawa nie jest narażona na gwałtowne parowanie wody. Stosując się do tych zasad, będziesz cieszyć się bujnym trawnikiem przez cały sezon.

Nie należy kosić trawnika w pełnym słońcu

Koszenie trawy w pełnym słońcu pogarsza jej zdolność do regeneracji. Praca w takich warunkach jest również niebezpieczna dla nas samych. Unikanie fizycznego wysiłku w upale jest kluczowe, aby nie przeciążać organizmu. W przeciwnym razie można łatwo się odwodnić, poczuć gorzej, a nawet doznać omdlenia czy udaru.

Nie przycinaj trawnika za krótko

Po powrocie z urlopu, gdy zauważymy, że trawa znacznie urosła, nie powinniśmy od razu przycinać jej zbyt krótko, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych plam. Zawsze należy przycinać trawę maksymalnie o połowę jej długości. Lepiej kosić ją stopniowo co kilka dni o kilka centymetrów, aż osiągnie pożądaną wysokość 3-4 cm. Warto być cierpliwym, ponieważ prawidłowo koszony trawnik wynagrodzi nas pięknym wyglądem, stanowiącym ozdobę naszego domu.