W Polsce najpopularniejszymi odmianami komarzycy są te o dekoracyjnych, zielono-białych liściach (Variegata). Roślina występuje też w ciemnym kolorze (z listkami wybarwionymi od spodu na fioletowo) oraz w biało-żółto-zielonej odmianie. Jej inne nazwy to kadzidełko albo komarnica. Ten postrach owadów zakwita latem, jednak jego kwiaty są drobne i mało efektowne.

Reklama

Kaskadowe pędy rośliny potrafią osiągnąć nawet metr długości. Sadzonki pięknie się rozrastają i komponują z innymi gatunkami kwiatów – np. surfiniami, begoniami i minigoździkami. Poznaj właściwości komarzycy i przeczytaj, dlaczego warto ją zasadzić.

Jakie właściwości ma komarzyca?

Komarzyca może pomóc ci w walce z komarami, meszkami, a nawet kleszczami. Wydziela bowiem lekko cytrynowy zapach kamfory, którego nie znoszą mali krwiopijcy. Możesz go poczuć i ty, rozgniatając liść rośliny lub mocniej pocierając go w palcach. Wówczas uwolnią się z niego olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają owady i pajęczaki.

Reklama

Jakie stanowisko wybrać dla komarzycy?

Roślinę, która jest postrachem dla owadów, należy regularnie podlewać. Bylina pochodzi z Afryki i Azji, dlatego możesz znaleźć dla niej lekko zacienione miejsce, które będzie osłonięte od wiatru. Komarzyca nie powinna jednak stać w palącym słońcu. Od jego nadmiaru na liściach pojawiają się nieestetyczne plamy. Komarzycę możesz także śmiało hodować w domu.

Jak dbać o komarzycę?

Pamiętaj, że komarzyca nie lubi przelanego podłoża. Jeżeli chcesz, żeby przyozdobiła Twój taras lub balkon, przesadź ją do wiszącej doniczki z dodatkiem ziemi kompostowej, aby mogła swobodnie produkować i wypuszczać długie pędy. Warto je regularnie przycinać. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym sadzonka ładnie się rozkrzewi.

Od czasu do czasu komarzycę trzeba też wzmocnić odżywką do roślin balkonowych. Nawóz stosuj od maja do końca sierpnia. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych zwracaj uwagę, czy na łodygach nie pojawiły się mszyce. Niestety tych szkodników nie odstrasza charakterystyczny zapach rośliny.