Choć usunięcie kamienia lub przypalenia może okazać się na pierwszy rzut oka trudne – istnieją sposoby, które pozwalają zrobić to szybko i skutecznie.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Domowe sposoby

Czym usunąć kamień z żelazka? Odkamienianie żelazka raz na jakiś czas jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać urządzenie w odpowiednim stanie. Jednym ze sposobów na usunięcie kamienia z żelazka jest użycie octu i soli.

Reklama

W tym celu należy wlać do zbiornika na wodę w żelazku równą ilość octu i wody. Następnie włączamy urządzenie i ustawiamy je na najwyższą temperaturę. Po nagrzaniu używamy funkcji wyrzutu pary nad zlewem. Możemy także użyć starej ścierki, by usunąć kamień i resztki octu. Następnie należy wyłączyć żelazko, opróżnić zbiornik i napełnić go ponownie – tym razem czystą wodą. Teraz włączamy urządzenie i wypuszczamy parę kilka razy, by pozbyć się resztek octu i kamienia. Pozostałe na stopie żelazka kawałki kamienia możemy wytrzeć wilgotną szmatką.

Innym sposobem na usunięcie kamienia z żelazka jest ten z użyciem soli. W tym przypadku rozgrzewamy żelazko do średniej temperatury, ale nie włączamy pary. Następnie rozsypujemy grubą warstwę soli na papierze do pieczenia lub starej tkaninie i kilkukrotnie przesuwamy po niej żelazkiem. Kolejnym krokiem jest wyłączenie urządzenia. Gdy ostygnie wystarczy przetrzeć stopę wilgotną szmatką.

Jak najlepiej wyczyścić przypalone żelazko?

Reklama

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Czym umyć przypalone żelazko? – choć może zdawać się to trudne istnieje na to łatwy i szybki sposób!

Do tego celu potrzebna będzie biała pasta do zębów. Należy nałożyć ją na zimną stopę żelazka i poczekać kilka minut. Po tym czasie wystarczy usunąć przypalenie wilgotną miękką ściereczką i, na koniec, wytrzeć powierzchnię do sucha. Zamiast pasty do zębów można także zastosować pastę z sody oczyszczonej i wody. W tym przypadku również nakładamy ją na zimną stopę żelazka i usuwamy po kilku minutach.

Po usunięciu kamienia i przypaleń warto jeszcze, przed użyciem żelazka, przeprowadzić test np. na kawałku materiału lub starej ściereczce. To pozwoli nam upewnić się, że usunęliśmy cały brud.

Sztyft do czyszczenia żelazka - czy warto z niego korzystać?

Innym, gotowym rozwiązaniem, jest zastosowanie sztyftu do czyszczenia żelazka. Wówczas nie potrzebujemy mieszanek z wody, soli czy octu. Sztyft jest przeznaczony do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, m.in. kamienia i przypaleń. Usuwa je za pomocą środków chemicznych.

Sztyft jest skutecznym rozwiązaniem, a na dodatek łatwym w użyciu. Stanowi dobrą alternatywę dla domowych środków jednak, o czym należy pamiętać, nie jest tak naturalnym sposobem jak te z użyciem sody, soli czy octu.