Komary: Gdzie najchętniej przebywają?

Komary potrafią skutecznie popsuć przebywanie w ogrodzie i na działce. Swoje ofiary lokalizują, wyczuwając ciepło ich ciała, wytwarzany przez ich skórę pot lub zwiększone stężenie dwutlenku siarki w wydychanym powietrzu. Ich ukąszenia bywają wyjątkowo uciążliwe. Wywołują swędzenie i pieczenie, a czasami nawet ból.

Te niewielkie owady najchętniej przebywają w miejscach zacienionych, ciepłych i wilgotnych. W związku z tym możemy je spotkać zwłaszcza w mocno zarośniętych ogrodach. Ich obecności sprzyjają też nawet niewielkie zbiorniki wodne. Komary zdecydowanie mniej chętnie przebywają w miejscach suchych i bezpośrednio nasłonecznionych.

Reklama

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

Jeśli więc chcemy pozbyć się komarów z ogrodu lub działki, powinniśmy w miarę możliwości likwidować miejsca, w których lubią przebywać. Ponadto możemy zniechęcać je do przebywania w naszym sąsiedztwie.

Reklama

Aby pozbyć się komarów z ogrodu lub działki, powinniśmy ograniczyć w nim liczbę wilgotnych, ciepłych i zacienionych miejsc. Nie powinno więc być w nim wiele miejsc zarośniętych i dzikich. Warto więc zadbać o regularne koszenie trawy oraz przycinanie drzew i krzewów, tak aby przepuszczały jak najwięcej światła.

Zbiorniki wodne w ogrodzie. Jak pozbyć się komarów z ich okolic?

Bardzo ważne jest także zadbanie o to, aby w ogrodzie było jak najmniej miejsc stojącej wody takich jak duże kałuże czy sadzawki. Trzeba więc zasypać większe zagłębienia terenu i wyrównać nawierzchnię.

Inne miejsca, w których zgromadzona jest woda to pojemniki na deszczówkę. Oczywiście nie powinniśmy rezygnować z jej zbierania. Pojemniki te warto jednak przykrywać siatką o grubych oczkach. Zapobiegnie to składaniu w tych miejscach jaj przez komary.

Z pewnością nie chcemy również rezygnować z posiadania w ogrodzie oczek wodnych. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się komarów z ich okolic. W tym celu warto zarybić zbiornik wodny. Ryby chętnie zjadają larwy wielu owadów, w tym m.in. komarów. Ponadto w oczku warto często uruchamiać pompę wodną, a także dodatkowo zainstalować kaskadę lub fontannę.

Naturalni wrogowie sposobem na pozbycie się komarów z ogrodu

Inny sposób na pozbycie się komarów z ogrodu polega na zaproszeniu do niego naturalnych wrogów tych uciążliwych owadów. Do tych natomiast zaliczają się nietoperze i ptaki. Wśród tych ostatnich są przede wszystkim jaskółki i jeżyki. Warto więc budować dla nich w ogrodzie domki i budki lęgowe.

Inny sposób, aby pozbyć się komarów z ogrodu, to uprawa w nim roślin, których zapachu nie tolerują. Wybór jest naprawdę szeroki, a więc bez problemu możemy znaleźć gatunki, które najbardziej nam odpowiadają. Część z nich będzie stanowiła wyjątkową ozdobę, a inne będziemy mogli wykorzystać w kuchni. Do roślin, które odstraszają komary, zalicza się m.in.:

 • lawenda,
 • pelargonia,
 • kocimiętka,
 • plektrantus koleusowaty (komarzyca),
 • sumak octowiec,
 • surmia bignoniowa,
 • bazylia,
 • rozmaryn,
 • mięta,
 • koper włoski,
 • czosnek,
 • cebula.

Miejsca odpoczynku w ogrodzie a komary

Komary wyjątkowo chętnie pojawiają się w miejscach w ogrodzie, w których lubimy przesiadywać, takich jak altany czy namioty ogrodowe. W związku z tym wszelkie otwory w nich warto zabezpieczać moskitierami. Szczególną uwagę należy zwrócić też na oświetlenie miejsc, w których przesiadujemy o zmroku. Zdecydowanie lepiej w tym celu użyć żarówek dających żółte światło, które działa odstraszająco na owady w przeciwieństwie do światła białego.

W miejscach, w których przesiadujemy w ogrodzie, można również zapalić świece zapachowe. Ich aromat powinien skutecznie odstraszyć komary. W tym celu najlepiej wybierać świece, które w swoim składzie mają miętę, trawę cytrynową, goździki albo olejek eukaliptusowy lub lawendowy.