Rośliny potrzebują do właściwego wzrostu, a często również kwitnienia, słońca. Jednak nie wszystkie lubią bezpośrednie promienie słoneczne. W przypadku niektórych z nich może się to skończyć popatrzeniem liści! Sprawdź, które rośliny dobrze rosną w cieniu!

Reklama

Paproć idealna do cienia

Paprocie są naturalnie przystosowane do cienia. Wśród popularnych gatunków o przepięknym, dekoracyjnym wyglądzie są m.in. paproć orlica (Pteridium aquilinum), paproć adiantum (Adiantum capillus-veneris) czy nerecznica (Dryopteris).

Funkia

Reklama

Nazywana jest również hostą. Funkie są znane przede wszystkim ze swoich liści, które mają różnorodne kształty i kolory. Liście mogą być jednobarwne lub pstrokate, z pasami, plamami lub obramowaniem w odcieniach zieleni, niebieskiego, kremowego czy białego. Kwiaty funkii pojawiają się latem, zwykle są białe, fioletowe lub lawendowe, i rosną na długich, smukłych łodygach. Mają dzwonkowaty kształt i mogą być pachnące.

Reklama

Barwinek pospolity

To roślina okrywowa, która doskonale czuje się w cieniu. Barwinek pospolity ma błyszczące, zielone liście i kwiaty w kolorze niebieskim, białym lub fioletowym. Dzięki swoim wyjątkowym barwom może stanowić wyjątkową ozdobę ogrodu.

Bluszcz pospolity dobrze rośnie w cieniu

Również hedera helix, czyli bluszcz pospolity o wiecznie zielonych pnączach świetnie czuje się w cieniu. Z tego względu często wykorzystywany jest jako pokrywa ścian czy ogrodzeń.

Tawułka

Tawułki mają pierzaste, wielokrotnie złożone liście, które są atrakcyjne przez cały sezon. Ich kwiatostany są bujne, a kwiaty drobne, tworzące gęste wiechy lub kłosy. Kolory kwiatów wahają się od białego przez różowy po czerwony, a czasem fioletowy. Tawułka, czyli astilbe, to roślina, która dobrze rośnie w cieniu. W tym przypadku warto pamiętać, że roślina ta dobrze sprawdza się w wilgotniejszych miejscach.

Roślina do cienia? Konwalia majowa

Convallaria majalis to roślina o pachnących, białych kwiatkach, dobrze rosnąca w cieniu. Konwalia znana jest ze swojego wyjątkowego zapachu i delikatnych kwiatów. Jest popularna w ogrodach i często pojawia się w bukietach i kompozycjach kwiatowych. Kwiaty konwalii są białe, dzwonkowate i rosną w gronach na cienkich łodygach.

Begonia

Begonie, zwłaszcza jej bulwiaste i kaskadowe odmiany, doskonale rosną w cieniu. Mają piękne, kolorowe kwiaty i dekoracyjne liście. Begonie bulwiaste mają duże, efektowne kwiaty i mogą mieć różne kształty kwiatów. Begonie liściaste charakteryzują się z kolei dekoracyjnymi liśćmi, często z wzorami, plamami lub kolorowymi obwódkami. Begonie wiecznie kwitnące zaś są jednoroczne lub wieloletnie i kwitną przez cały sezon mając małe, ale liczne kwiaty w różnych kolorach.