Kleszcze mogą przenosić różne patogeny, które mogą powodować poważne choroby u ludzi i zwierząt. Są to m.in. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), a także babeszjoza czy anaplazmoza. Jak się chronić przed kleszczami? Czego nie lubią kleszcze? Sprawdź!

Reklama

Co odstrasza kleszcze u ludzi?

Istnieje kilka czynników, które mogą działać zniechęcająco na kleszcze. Jednym z nich są jasne ubrania. Są one mniej atrakcyjne dla kleszczy, które preferują ciemniejsze kolory. Ponadto, kleszcze nie lubią repelentów zawierających DEET. DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie, który należy do grupy pestycydów zwanej zoocydami o właściwościach odstraszających.

Reklama

Jakiego zapachu nie lubią kleszcze?

Kleszcze nie lubią przede wszystkim intensywnych zapachów. Mogą to być np. zioła, olejki eteryczne w skoncentrowanej formie takie jak np. olejek lawendowy w połączeniu z cytryną i wanilią czy olejek z eukaliptusa cytrynowego. Odstraszająco na komary działają również intensywne zapachy niektórych roślin np. zapach mięty pieprzowej, lawendy, geranium czy rozmarynu, a także aromaty cytrusów, np. cytryna.

Reklama

Czego się boją kleszcze? Wiedząc, czego nie lubią kleszcze, możemy posadzić pewne rośliny w swoim ogrodzie. Kleszcze nie lubią m.in. wrotyczy – rośliny o ostrym, korzennym zapachu, kocimiętki, która zawiera neptalakton oraz jaskrów, piołunu bylicy i czosnku niedźwiedziego oraz cebuli. Odstrasza je także chryzantema dalmatyńska, szałwia, rozmaryn i tymianek oraz melisa lekarska.

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze przyciąga do człowieka m.in. wydychany dwutlenek węgla, a także zapach amoniaku oraz feromony. Owady te wyczuwają ciepło ciała oraz oddech człowieka i to właśnie na tej podstawie identyfikują źródło pożywienia.

Czy grupa krwi ma znaczenie? Jak okazało się podczas badań na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, kleszcze najchętniej wybierają osoby z grupą krwi A (36 proc. przypadków), a najrzadziej z grupą krwi B (15 proc. przypadków). Wyniki badań ukazały się w Annals of Agricultural and Environmental Medicine. Badacze nie sprawdzali jednak, czy znaczenie ma w tej kwestii układ Rh+ lub Rh-.