Koty uwielbiają zapachy ziemi, kwiatów i traw. W ogrodzie znajdują również wiele atrakcyjnych zapachów, takich jak zapach ptaków czy gryzoni. Ogród jest także idealnym miejscem dla kotów, by mogły w nim odpocząć lub się bawić. Pupile uwielbiają wygrzewać się na słońcu, gonić owady, gryzonie, wspinać po drzewach i krzewach. W ogrodzie koty również mogą znaleźć smaczne kąski jak na przykład dżdżownice, inne owady oraz owoce i warzywa. Zwierzęta mogą być także przyciągane do naszych ogrodów, jeśli znajdują się w nich kosze na śmieci.

Reklama

Jakie szkody koty mogą wyrządzić w ogrodzie?

Koty lubią niszczyć ogród na wiele sposobów. Często rozkopują ziemię w poszukiwaniu gryzoni albo owadów. Szkodzą także naszym roślinom, które podgryzają. Kiedy regularnie sikają na rośliny, bardzo szybko dochodzi do procesu gnicia. Ponadto koty zostawiają w ogrodzie swoje odchody, co jest nieprzyjemne i niehigieniczne.

Reklama
Reklama

Jak zniechęcić koty do odwiedzin w ogrodzie?

Najprostszym sposobem na zniechęcenie kotów do odwiedzin jest po prostu zamykanie furtki. Warto również wiedzieć, że koty nie lubią niektórych zapachów, dlatego możemy wykorzystać ten fakt i rozłożyć w ogrodzie skórki cytrusów, fusy po kawie, czosnek, cynamon lub pieprz cayenne. Na rynku dostępne są również specjalne odstraszacze na koty, które emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale drażniące dla kotów.

Świetnie sprawdzi się także zwykła woda. Koty nie znoszą wody i będą jej unikać. Dlatego, jeśli w ogrodzie ustawimy zraszacze z fotokomórką, powinniśmy pozbyć się pupili. Kolejnym sposobem, jest wyłożenie ogrodzenia szeleszczącym materiałem, ponieważ koty nie lubią stawiać łap na tego rodzaju powierzchni.Delikatne łapki kotów nie lubią też szorstkiego podłoża, więc kiedy wyłożymy ścieżki w ogrodzie żwirem albo kolczastymi gałązkami, zwierzaki nie będą chciały tam zaglądać.

Jakie rośliny odstraszają koty?

Koty z natury unikają niektórych roślin. Zasadzenie lawendy sprawi, że koty będą omijać ogród z powodu jej mocnego, nieprzyjemnego dla tych zwierząt zapachu. Podobnie zadziała zasadzenie: bodziszka korzeniastego, geranium, kocanki włoskiej, mięty polnej i rozmarynu lekarskiego. Można również zasadzić rutę zwyczajną, jednak ta roślina powoduje podrażnienia skóry zwierząt i ludzi, dlatego może być niebezpieczna.

Natomiast z pewnością powinniśmy unikać sadzenia w ogrodzie roślin, do których koty lgną. Są to: kocimiętka, aktinida pospolita, kozłek lekarski i ożanka.