Nawóz z chleba – sposób na wykorzystanie czerstwego pieczywa

Chleb to jeden z podstawowych składników diety. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego śniadania czy kolacji. Możemy jeść go na wiele sposobów. Z dodatkiem wędlin, serów i warzyw. Dzięki niemu przygotowujemy jednak nie tylko pyszne kanapki, ale także zapiekanki czy grzanki. Świeży, pachnący chleb z chrupiącą skórką to często też przysmak, który nie wymaga żadnych dodatków. Kojarzy nam się z domem i bezpieczeństwem. Uczymy nasze dzieci szacunku do niego. W związku z tym staramy się, aby nie zmarnowała się ani jedna jego kromka.

Niestety czasami zdarza się, że nie zdążymy zjeść go, zanim zrobi się czerstwy i przez to niesmaczny. Na szczęście nie musimy wówczas go wyrzucać. Możemy wykorzystać go w domu i ogrodzie z ogromnym pożytkiem dla naszych roślin. Dzięki niemu będą lepiej rosły i staną się odporniejsze na ataki szkodników i choroby. Wystarczy przygotować nawóz z chleba.

Reklama
Reklama

Jak przygotować nawóz z chleba? Jak go używać?

Nawóz z chleba jest bardzo prosty w przygotowaniu. Należy pokruszyć czerstwy chleb, zalać go wodą, przykryć i pozostawić do namoczenia przez ok. tydzień. Najlepiej wówczas przechowywać miksturę w miejscu zacienionym i osłoniętym od przeciągów. Można ją też od czasu do czasu zamieszać.

Po ok. tygodniu trzeba przelaćprzez sitko do konewki. Tak przygotowanym nawozem można podlewać rośliny. Można używać do tego nawozu w pełnym stężeniu lub po rozcieńczeniu z wodą. Zawsze należy brać przy tym pod uwagę wymagania konkretnych roślin i rodzaj gleby. Im ta ostatnia jest bardziej uboga w składniki mineralne, tym nawóz może być mniej rozcieńczony.

Zawsze jednak nawóz z chleba należy używać z umiarem i jednocześnie obserwować reakcję roślin. Nawóz ten najlepiej sprawdzi się stosowany sporadycznie. Zbyt duże jego ilości mogą bowiem przyczynić się do nadmiernego wzrostu roślin kosztem ich mniejszego kwitnienia i owocowania.

Nawóz z chleba będzie idealny zarówno do roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Wspiera rośliny w okresie ich intensywnego wzrostu i rozwoju, a także przed sezonem kwitnienia i owocowania. Świetnie sprawdzi się w przypadku roślin na początkowym etapie ich wzrostu. Można więc zasilać nim sadzonki pomidorów, ogórków i papryki. Nawozem z chleba nie powinno się natomiast podlewać m.in. cebuli i ziemniaków.

Nawóz z chleba i jego właściwości

Nawóz z chleba wykazuje wiele korzystnych właściwości. Podstawowe składniki chleba, czyli mąka, drożdże i woda, mają dużą wartość odżywczą, a dodatkowo są łatwo przyswajalne przez rośliny. Fermentacja, która następuje w trakcie przygotowywania nawozu z chleba, doprowadza do powstania w nim drożdży – cennych dla roślin i gleby. Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B oraz hormonów wzrostu. Dzięki temu pobudzają rośliny do intensywnego wzrostu i rozwoju. Wzmacniają się także ich system korzeniowy. Rośliny stają się bujniejsze, lepiej kwitną i owocują.

Nawóz z chleba wpływa ponadto na wilgotność i strukturę gleby, dzięki czemu staje się ona żyzna i bardziej przepuszczalna. Rozwija się w niej korzystna dla roślin mikroflora. Nawóz dostarcza glebie mikroorganizmów i składników odżywczych, dzięki którym rośliny stają się bardziej odpornena niektóre choroby, zwłaszcza te wywoływane przez patogeny glebowe.

Wykorzystanie czerstwego chleba do przygotowania nawozu dla roślin ma jeszcze jedną ogromną zaletę – pomaga w ekologiczny sposób wykorzystać odpady. Można dzięki temu cieszyć się pięknymi roślinami oraz ich obfitymi plonami.

Nawóz z czerstwego chleba: Na co zwrócić uwagę podczas jego stosowania?

Podczas używania nawozu z chleba należy wziąć pod uwagę, że istnieje ryzyko gnicia i pleśnienia chleba. Może więc stać się on pożywką dla mikroorganizmów, które niekorzystnie wpłyną na rośliny, m.in. przez rozwój chorób grzybowych. Resztki chleba mogą ponadto przyciągnąć do ogrodu gryzonie i inne szkodniki.

Warto również pamiętać o tym, że do wielu chlebów dodawane są różne polepszacze i konserwanty, które mogą negatywnie wpłynąć na rośliny. Podobnie jak zawarta w chlebie sól. Zbyt duża zawartość soli w podłożu może ograniczać zdolność niektórych roślin do pobierania składników odżywczych i wody. Najlepiej więc do przygotowania odżywki używać chleba pieczonego w domu lub jak najbardziej naturalnego.