Hortensja – piękny krzew ozdobny do ogrodu

Hortensje to zazwyczaj niewysokie krzewy ozdobne. Polacy chętnie sadzą je w swoich ogrodach. I trudno się temu dziwić. Bowiem odpowiednio pielęgnowane krzewy hortensji wyglądają naprawdę pięknie i okazale. A poza tym roślina ta bardzo dobrze czuje się w naszym umiarkowanym klimacie.

Liczne gatunki i odmiany hortensji są uprawiane jako rośliny ozdobne w wielu rejonach świata. Charakteryzują się efektownymi, różnobarwnymi kwiatami zebranymi w okazałe kwiatostany. To właśnie one są głównym walorem estetycznym tych roślin. Kwiatostany hortensji mogą bowiem składać się z nawet tysiąca kwiatów. Kwiaty hortensji mogą być białe, różowe, niebieskie czy czerwone. Ciekawostką jest fakt występowania u hortensji różnych kolorów kwiatów zależnie od składu czy odczynu pH podłoża, w którym rosną. I tak różowy kolor mają kwiatyhortensji posadzonych na glebie o pH obojętnym lub zasadowym. Natomiast kolor niebieski przybierają rosnąc w glebie o odczynie kwasowym lub w podłożu zawierającym jony glinu.

Reklama
Reklama

Najpopularniejsze gatunki hortensji w Polsce

Do najbardziej popularnych i najchętniej sadzonych gatunków hortensji w Polsce zaliczamy 3 hortensje. Są to:

  • Hortensja bukietowa
  • Hortensja ogrodowa
  • Hortensja krzewiasta

Każdy z nich ma nieco inne wymagania pielęgnacyjne – w tym wymagania dotyczące ich przycinania.

Przycinanie hortensji a gatunek rośliny

Przycinanie w przypadku większości gatunków hortensji jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym i pozwala na to, aby rośliny przez lata zachowywały swój urok oraz by pięknie i obficie kwitły. Każdy gatunek hortensji ma swoje indywidualne wymagania, jeżeli chodzi o zabieg przycinania. Częstotliwość przycinania hortensji lub też konieczność w ogóle wykonania tego zabiegu pielęgnacyjnego zależy od gatunku hortensji. Inaczej bowiem będziemy się obchodzić z hortensją ogrodową a inaczej z bukietową czy krzewiastą. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób wykonywać cięcie poszczególnych gatunków. Bowiem nieprawidłowe przycinanie może spowodować uszkodzenie rośliny.

Przycinanie hortensji bukietowej

Hortensjabukietowa (inaczej hortensja wiechowata) kwitnie na pędach jednorocznych - czyli tych, które wypuściła w danym roku. Cechuje się ona bardzo okazałymi, stożkowymi kwiatostanami i wzniosłym pokrojem. Zależnie od odmiany, krzew hortensji bukietowej może osiągnąć od 60 do ponad 2 metrów wysokości, a jej pojedynczy kwiatostan może osiągnąć wielkość do 30 cm.

Pędy tego gatunku przycinamy wiosną każdego roku, zanim dojdzie do rozwoju liści. Wówczas pędy hortensji bukietowej skracamy o 1/3 długości. Przy czym najstarsze i grubsze pędy możemy skrócić nawet o 2/3 ich długości. Zazwyczaj zeszłoroczne pędy skraca się o około 20-30 cm. Poza wiosennym przycinaniem, pod koniec sierpnia odcinamy także przekwitnięte kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania.

Przycinanie hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa ma okrągłe kwiatostany i krzaczasty "poduchowaty" pokrój. Ten gatunek hortensji kwitnie na pędach zeszłorocznych. Są to pędy, które hortensja wypuściła w ubiegłym roku. I absolutnie nie wolno nam tych pędów przecinać. Hortensję ogrodową ”przycinamy” (czyli oczyszczamy) po zimie, po większych mrozach, gdy temperatura powietrza jest już dodatnia. W przypadku hortensji ogrodowej przycinamy wyłącznie zaschnięte kwiatostany.

Natomiast żywych pędów hortensjiogrodowej absolutnie nie wolno wycinać, bo to zahamuje jej kwitnienie. Ponieważ kwiaty hortensji pojawiają się wyłącznie na pędach ubiegłorocznych, to przycięcie tych pędów hortensji ogrodowej będzie skutkować brakiem kwiatów w następnym sezonie.

W przypadku hortensji ogrodowej możemy jedynie co minimum 5 lat przeprowadzić cięcie odmładzające, w celu przerzedzenia rośliny. Usuwamy wówczas najstarsze pędy. Jednak pamiętajmy, że ten gatunek nie lubi częstego i regularnego przycinania. Poza tym w sierpniu, gdy hortensja przekwitnie, powinniśmy usunąćprzekwitnięte, zaschnięte kwiatostany. Odcinamy je tuż pod miejscem ich wyrastania.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Ten gatunek hortensji ma duże, kuliste kwiatostany oraz zaokrąglony, lekko krzaczasty pokrój. Hortensjakrzewiasta, podobnie jak hortensjabukietowa, kwitnie na pędach jednorocznych. Dlatego też musi być ona przycinana co roku, najlepiej w okresie wczesnowiosennym, przed rozwojem liści. Pędy przycinamy zazwyczaj 10-30 cm nad ziemią. Czym niżej przytniemy hortensjekrzewiaste tym większe i bardziej okazałe będą jej kwiatostany. Oczywiście pod koniec sierpnia odcinamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrośnięcia.