Higienicznie czysta toaleta to podstawa w łazience

Toaleta to miejsce, w którym gromadzą się różne mikroorganizmy, w tym bakterie. Prawdziwą zmorą perfekcyjnych pań domu jest często także osad pojawiający się na powierzchni muszli. Praktycznie stały kontakt z wodą – która jest często twarda – doprowadza do powstawania nieestetycznych zacieków i nalotu. Nie tylko wygląda to źle, ale jeśli nie zostanie usunięte w porę, może doprowadzać do trwałego uszkodzenia powierzchni armatury. Dlatego też ważna jest jej regularna dezynfekcja i systematyczne czyszczenie. Utrzymanie muszli klozetowej w czystości jest kluczowe, aby zachować higienę w całej łazience.

Do wyboru mamy całą gamę środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia toalet. Jednak niektóre z nich są tak silnymi środkami chemicznymi, że mogą działać drażniąco na nasz organizm. Zaś stosowane często na pewno nie są zupełnie obojętne dla naszego zdrowia. Jak zatem wyczyścić toaletę, aby była ona czysta i lśniąca, wykorzystując skuteczne domowe sposoby? Takie rozwiązania są bardziej przyjazne dla nas i dla środowiska.

Reklama
Reklama

Skuteczne domowe sposoby na osad i kamień w toalecie

Jeżeli chcemy zachować higienę i czystość w naszej łazience, to przede wszystkim pamiętajmy o regularności. Ważne, aby na bieżąco usuwać zbędny osad, by nie doprowadzić do jego nadmiernego nagromadzenia. Kamień pokrywający armaturę z czasem może doprowadzić do jej gorszego działania, a finalnie do jej trwałego uszkodzenia.

Jeśli chcemy ograniczyć stosowanie gotowych środków czyszczących do toalet dostępnych w sklepach, możemy z powodzeniem skorzystać z domowych receptur.

Trzy domowe sposoby na czyszczenie toalety

  • Ocet i soda oczyszczona. Łączymy ocet zsodąoczyszczoną. 1/3 szklanki sody oczyszczonej rozpuszczamy w 1 szklance octu. Następnie za pomocą małej szczotki lub gąbeczki nanosimy preparat na zabrudzenia, a pozostałość wlewamy do toalety. Pozostawiamy na około 30 minut. Następnie czyścimy toaletę mechanicznie, używając do tego szczotki toaletowej.Po wyczyszczeniu dokładnie spłukujemy wodą. Tak przygotowana mieszanka to bardzo skuteczny środek na kamień i zacieki. Pomaga także poradzić sobie z bakteriami i innymi drobnoustrojami.
  • Zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. W tym przypadku mieszamy 1/4 szklanki kwasku cytrynowego z 1/3 szklanką sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy ze sobą oba proszki, po czym wsypujemy do muszli klozetowej. Mieszamy ponownie aż powstanie sporo piany. W takiej postaci zostawiamy preparat w toalecie na około 30 minut. Po upływie tego czasu tradycyjnie czyścimy toaletę mechanicznie, używając do tego szczotki. Całość dokładnie spłukujemy. Nie poleca się stosowania ostrych przyrządów do czyszczenia takich jak np.: druciak.
  • Coca-Cola. Ten znany od dawna, popularny napój znakomicie sprawdza się w przypadku mycia toalety. Napój bez problemu rozpuści osad i rdzę. A to wszystko dzięki zawartemu w nim kwasowi fosforowemu. Wystarczy nam 1 puszka napoju. Wlewamy jej zawartość do toalety, polewając przede wszystkim miejsca, które chcemy wyczyścić – czyli np.: zacieki z kamienia. Zostawiamy na około godzinę. Po tym czasie czyścimy muszlę klozetową szczotką i spłukujemy wszystko wodą.