Kamień w czajniku to częsty problem. Jak kamień wpływa na czajnik?

Korzystając z czajnika – czy to elektrycznego, czy tradycyjnego - prędzej czy później zetkniemy się z problemem kamienia. Gromadzący się osad może nie tylko pogorszyć smak wody, ale także wpływać na wydajność i stan urządzenia. W tym artykule przedstawiamy skuteczne metody usuwania kamienia z czajnika. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, jak skutecznie usunąć kamień. Podpowiemy także, jak zapobiec wystąpieniu tego problemu w przyszłości.

Kamień, który pojawia się w czajniku, to tzw. kamieńkotłowy. Jest to osad związków chemicznych zawartych w wodzie, takich jak sole: węglan wapnia i węglan magnezu. Osad wytrąca się z wody podczas jej ogrzewania. Ten problem dotyczy szczególnie sytuacji, w których mamy do czynienia z twardą wodą - czyli taką, gdzie stężenie jonów wapnia i magnezu jest wysokie. Kamień odkłada się na ściankach czajnika, tworząc biały, twardy osad.

Reklama
Reklama

Osad kamienny nie tylko szpeci, ale także źle wpływa na działanie różnych domowych urządzeń. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich trwałego zniszczenia. Poza tym kamień obecny w czajniku i wodzie pitnej niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego też ważne jest, by go usunąć. Postawmy przy tym na regularne czyszczenie z kamienia. Bowiem świeży osad najłatwiej usunąć, w przeciwieństwie do silnego, starszego nalotu. Narastający kamień może także trwale uszkodzić powierzchnię.

Aby rozwiązać problemkamienia, możemy skorzystać z gotowych środków chemicznych takich jak odkamieniacze. Możemy także sięgnąć po domowe sprawdzone sposoby. Zazwyczaj składniki te mamy już w naszej kuchni.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia z czajnika

Ocet i woda. Jedna z najpopularniejszych i bardzo skutecznych metod usuwania kamienia to zastosowanie mieszaniny octu i wody. Wlewamy do czajnika wodę i ocet w proporcji 1:1 lub 1:2. Następnie gotujemy i po zagotowaniu pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie, gdy czajnik będzie już schłodzony, wylewamy jego zawartość i dokładnie wypłukujemy czajnik. Cały kamień powinien zniknąć.

Kwasek cytrynowy i woda. Do odkamieniania czajnika możemy również zastosować kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać małą saszetkę kwasku cytrynowego do czajnika, zalać wodą i zagotować. Taką mieszaninę pozostawiamy w urządzeniu na kilka godzin. Następnie dokładnie wypłukujemy i kilka razy zagotowujemy w nim czystą wodę - po to, aby pozbyć się pozostałości roztworu.

Coca-Cola. Ten znany od lat, popularny napój gazowany znakomicie sprawdza się w przypadku usuwania kamienia. Poradzi sobie z osadem w czajniku. A to wszystko dzięki zawartemu w nim kwasowi fosforowemu. Wystarczy nam 1 puszka napoju. Wlewamy jej zawartość do czajnika, dolewamy wody i zagotowujemy. Taki roztwór pozostawiamy na kilka minut. Po czym opróżniamy czajnik i dokładnie wypłukujemy.

Jak zapobiec gromadzeniu się kamienia w czajniku?

Możemy zapobiec występowaniu trudnego do usunięcia kamienia w czajniku. W tym przypadku jednak warto postawić na systematyczność. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu czajnika, korzystając z jednego z podanych wcześniej sposobów. Są one na tyle proste, że możemy je stosować regularnie. Pozwoli nam to zapobiec narastaniu osadukamiennego.

Ponadto warto używać także filtr do wody. Odfiltrowana woda wylewana do czajnika będzie wodą miękką, a to znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia kamienia.