Wiosenne prace w ogrodzie

Kwiecień to miesiąc rozpoczęcia wiosny. To również czas, w którym natura budzi się do życia. Prace ogrodnicze w kwietniu to ważny okres przygotowań do lata. Odpowiednie przygotowanie gruntu, wysiew, sadzenie roślin oraz dbanie o ich kondycję są gwarancją pięknego ogrodu, a także obfitych zbiorów warzyw i owoców w nadchodzącym sezonie letnim. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na te czynności.

Jakie czynności ogrodnicze wykonujemy w kwietniu?

Reklama

Przygotowanie gleby. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Kwiecień to dobry czas, aby przekopać grządki, usunąć chwasty i resztki roślin z poprzedniego sezonu. Warto również sprawdzić stan gleby. Pamiętajmy o dodaniu do gleby kompostu lub obornika, które pomogą uzupełnić składniki odżywcze oraz poprawić jej strukturę.

Reklama

Wysiewanie nasion. Kwiecień to bardzo dobry czas na wysiew oraz sadzenie wielu warzyw, ziół i kwiatów. Część z nich możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, inne zaś na rozsady. Warzywa takie jak np.: marchew, sałata czy kapusta mogą zostać wysiane bezpośrednio do ziemi. Dodatkowo możemy również wysiewać warzywa i zioła na rozsady takie jak np.: dynie, ogórki gruntowe czy też ciepłolubne zioła takie jak majeranek i bazylia.

Sadzenie roślin. Kwiecień to dobry czas na sadzenie roślin ozdobnych, drzew oraz krzewów. Pamiętajmy, aby wybrać do tego celu rośliny, które są przystosowane do naszego klimatu. Bezpośrednio do gruntu możemy wysiać takie rośliny jak np.: chaber bławatek, nagietek lekarski czy złocień trójbarwny. W przypadku krzewów są to hortensje, magnolie czy też rododendrony (czyli azalie i różaneczniki).

W kwietniu możemy wysadzić do gruntu wiele różnych gatunków roślin. / ShutterStock
Reklama

Pielęgnacja roślin i ochrona przed szkodnikami w kwietniu

Pielęgnacja roślin ogrodowych. W tym miesiącu warto przyciąć drzewa i krzewy ozdobne. Usuwamy przede wszystkim martwe czy chore gałęzie. Jest to także dobry czas na przesadzanie naszych roślin doniczkowych w nowe podłoże, jeżeli jest taka potrzeba.

Ochrona przed szkodnikami roślin. Wraz z nadejściem wiosny i wyższych temperatur, w naszych ogrodach mogą pojawić się nie tylko coraz ładniej rosnące rośliny, ale także ich szkodniki. Dlatego też pamiętajmy o regularnej kontroli naszych roślin pod kątem występowania szkodników. W tym okresie możemy również zastosować środki ochrony roślin, jeżeli będzie to konieczne.

Podlewanie. Dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody jest niezwykle istotne dla ich rozwoju i wzrostu, zwłaszcza w okresie suchej wiosny. Sprawdzajmy regularnie wilgotność gleby. Jeżeli jest ona zbyt niska, to pamiętajmy o regularnym podlewaniu odpowiednią ilością wody.