W polskich ogrodach bardzo często można spotkać iglaki, które szybko rosną i są zielone przez cały rok. Zdarza się jednak, że okres zimowy negatywnie wpływa na ich kondycję i wygląd. Twoje okazy po zimie zaczęły brązowieć i gubić igły? Można temu zaradzić. Sprawdź, jak zadbać o żywopłot i odratować zniszczone drzewka.

Reklama

Uratuj iglaki po zimie w 4 prostych krokach

Brązowienie albo żółknięcie iglaków jest dosyć powszechnym problemem, z którym borykają się ogrodnicy. Jeżeli w ogrodzie zauważysz, że drzewka po zimie mają gorszą kondycję, zacznij działać.

Cięcie

Reklama

Brązowe gałązki mogą pojawić się po okresie siarczystego mrozu. Najczęściej dotyczy to młodych pędów po jednej stronie rośliny. Suchych i zwiotczałych gałązek, które osłabiają drzewko, należy się pozbyć. Najlepiej ich cięcie wykonać w marcu lub na początku kwietnia. Przy okazji możesz wyrównać gałęzie, które nierówno rosną i nadać drzewku pożądany kształt na wiosnę.

Reklama

Nawożenie

Brązowe gałęzie mogą oznaczać, że iglak ma za mało wody i składników odżywczych, które pozwalają mu rosnąć. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie azotu, żelaza, potasu i fosforu za pomocą nawozu, który dostaniesz w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj, aby po gotową mieszankę sięgać tylko wtedy, gdy w prognozie pogody nie zapowiadają wiosennych przymrozków. Nawożenie wówczas może uszkodzić korzeni rośliny.

Domowy nawóz do iglaków

Aby wzmocnić iglaki, możesz przygotować domowy nawóz z popiołu drzewnego. Należy go wymieszać z letnią wodą w proporcji 1:10 i zalać podłoże drzewek. Innym pomysłem będzie sięgnięcie po kompost lub roślinną gnojówkę. Należy je wymieszać z glebą wokół chorej rośliny. Przy okazji zadbaj o kwaśne pH podłoża. Po zimie podsyp wokół drzewek torf lub kup specjalną ziemię ogrodniczą do iglaków.

Oprysk przeciwko szkodnikom

Iglaki podziękują ci pięknym, zielonym kolorem gałązek, gdy wraz z nadejściem wiosny zabezpieczysz je przed szkodnikami. W tym celu przygotuj oprysk olejowy (np. rydzowy), który najlepiej wykonać jeszcze w marcu, aby nie pozwolić na rozwój budzących się z letargu mszyc czy przędziorków.

Tuja brązowieje? W niektórych przypadkach to normalny objaw zrzucania starych igieł

Jeżeli zauważysz brązowienie iglaka od środka, nie zawsze musisz się tym przejmować. Może to oznaczać normalny objaw wzrostu i rozwoju rośliny. Najprawdopodobniej twoje drzewko (np. sosna) zrzuca kilkuletnie igły, które na początku stają się żółte, a potem zaczynają brązowieć. Przy okazji skontroluj, czy iglak nie ma zbyt suchego podłoża i w razie potrzeby dobrze go nawodnij.