Azalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Bez wątpienia dodadzą wyjątkowego uroku każdemu ogrodowi. Dlatego są one tak popularne wśród miłośników krzewów ozdobnych. Na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów tej rośliny.
Kiedy kwitnie azalia i jak ją pielęgnować?
Okres kwitnienia azalii przypada na przełom maja i czerwca. Jednym z kluczowych czynników pielęgnacji tej rośliny jest odpowiednio przygotowane podłoże, które powinno być kwaśne i dobrze przepuszczalne. Jednocześnie należy unikać nadmiaru wody. Sadzenie azalii powinno odbywać się jesienią, a na zimę z kolei warto je okryć. Krewy te nie wymagają bardzo nasłonecznionego stanowiska, lecz lepiej kwitną w półcieniu. Ponadto warto posadzić je w sąsiedztwie drzew.
Domowy oprysk do azalii
Jak podaje internetowy serwis Super Expressu cola, czyli popularny napój gazowany, może przydać się w pracach w ogrodzie. Jak przygotować oprysk na mszyce i inne szkodniki z wykorzystaniem coli? Wystarczy, że wymieszasz popularny napój z wodą w proporcjach 1:1 i przelejesz do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać azalię.
Już wczesną wiosną warto przeprowadzić oprysk przeciwko mszycy, a następnie powtarzać go co kilka tygodni, gdy zajdzie taka potrzeba. Składniki zawarte w coli, takie jak duże ilości cukru, przyciągają mszyce, kofeina z kolei działa na szkodniki, sprawiając, że obumierają, a kwas fosforowy pomaga w niszczeniu ich ciał.
Jak sadzić azalię?
Azalie są roślinami, które wymagają kwaśnej gleby o pH między 4 a 5,5, dlatego zaleca się sadzenie ich w specjalnej ziemi przeznaczonej do rododendronów, hortensji lub wrzosów, które również preferują podobne warunki glebowe. Ponadto azalie są wrażliwe na nadmiar wilgoci, dlatego podczas sadzenia warto zadbać o odpowiedni drenaż.
Podlewanie azalii
Podlewanie azalii jest kluczowym elementem opieki nad tą rośliną. Wymaga umiaru i uwagi. Regularne nawadnianie, uwzględniające porę roku i dobry drenaż, to istotne czynniki dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia azalii.
Jak podlewać azalię na wiosnę i w lecie? To okres aktywnego wzrostu i kwitnienia tych roślin, więc potrzebują one większej ilości wody. Regularne podlewanie jest konieczne, ale trzeba uważać, żeby nie przelać korzeni. W suchą pogodę, konieczne może okazać się podlewanie co 3-4 dni.
Jak podlewać azalię jesienią i zimą? W tym okresie azalie przechodzą w fazę spoczynku, dlatego ich zapotrzebowanie na wodę maleje. Należy podlewać je z umiarem, gdy gleba jest sucha - na głębokość kilku centymetrów.
Aby uniknąć problemów związanych z nadmierną wilgocią, ważne jest, aby gleba, w której rosną azalie, miała dobry drenaż. Podczas sadzenia należy upewnić się, że ziemia nie zatrzymuje wody. Może to bowiem prowadzić do gnicia korzeni.