Monstera preferuje jasne, rozproszone światło. Wiosną, gdy dni stają się dłuższe, upewnij się, że Twoja roślina otrzymuje odpowiednią ilość światła, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spalić jej liście. Zwiększ także częstotliwość podlewania w miarę wzrostu temperatury, ale zawsze sprawdzaj wilgotność gleby przed kolejnym podlaniem.

Reklama

Pielęgnacja monstery. Zadbaj o wilgotność gleby

Jako roślina tropikalna, monstera ceni sobie wysoką wilgotność. Możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny, regularnie spryskując ją wodą lub umieszczając ją w pobliżu nawilżacza powietrza.

Reklama

Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie monstery, jeśli jest to konieczne. Jeśli zauważysz, że korzenie zaczynają wychodzić z otworów drenażowych doniczki, to znak, że nadszedł czas na większą doniczkę. Wiosną rozpocznij regularne nawożenie, aby wspierać nowy wzrost. Używaj nawozu przeznaczonego dla roślin zielonych, stosując go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Domowa odżywka dla monstery. Za grosze!

Prezentujemy przepis na domową odżywkę dla monstery. Potrzebujesz kilku składników, które z pewnością znajdziesz w swojej domowej spiżarce.

Składniki:

1 litr wody,
1 łyżeczka cukru,
1 łyżeczka octu jabłkowego,
1 łyżeczka drożdży w proszku.


  • W małym garnku delikatnie podgrzej wodę, aby była letnia, ale nie gorąca.
  • Rozpuść cukier i drożdże w wodzie, mieszając do całkowitego połączenia składników.
  • Dodaj ocet jabłkowy i wymieszaj.
  • Odstaw roztwór do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
  • Gdy odżywka osiągnie temperaturę pokojową, możesz ją użyć do podlewania monstery raz na miesiąc, zastępując nią jedno z regularnych podlewań.

Ta domowa odżywka dostarczy monsterze składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i rozwoju. Cukier i drożdże wspomagają rozwój mikroorganizmów w glebie, które przyczyniają się do zdrowia rośliny, a ocet jabłkowy pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH gleby.

Pamiętaj, że każda roślina jest inna i może reagować różnie na domowe środki. Zawsze obserwuj swoją monsterę i dostosowuj opiekę do jej potrzeb.