Rośliny domowe nie tylko ozdabiają nasze mieszkania, ale także poprawiają jakość powietrza i nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by pięknie rosły, a w tym celu należy dostarczać im odpowiednich składników odżywczych. Zamiast polegać na chemicznych preparatach, warto wypróbować naturalne metody.

Reklama

Zimą rośliny potrzebują nawożenia, bo są wrażliwe na niesprzyjające warunki jak ogrzewanie czy mniej światła. Jednak, ponieważ naturalnie przechodzą w stan spoczynku, odżywka powinna być delikatna. Chemiczne preparaty mogą być zbyt silne do zimowego nawożenia. Zaś domowe odżywki sprawdzą się w zimowym sezonie idealnie! Zobacz, jakie trzy odżywki będą najskuteczniejsze i wybierz odpowiednią dla swoich roślin.

Odżywka z drożdży

Drożdże są nie tylko składnikiem wypieków, ale również doskonałym źródłem składników odżywczych dla roślin. Zawierają witaminy z grupy B, hormony roślinne oraz cenne mikroelementy, które poprawiają kondycję roślin.

Reklama

Przygotowanie odżywki drożdżowej do roślin jest proste i wymaga jedynie kilku podstawowych składników.

Reklama

Składniki:

 • Świeże drożdże: około 10-15 gramów (można użyć także suchych drożdży, wtedy wystarczy około 5 gramów)
 • Cukier: 1 łyżeczka
 • Ciepła woda: około 1 litra

Przygotowanie:

 • Rozpuść drożdże w niewielkiej ilości ciepłej wody. Jeśli używasz świeżych drożdży, najpierw rozetrzyj je z cukrem do uzyskania płynnej konsystencji.
 • Dodaj resztę ciepłej wody, mieszając, aby upewnić się, że drożdże są całkowicie rozpuszczone.
 • Odstaw roztwór w ciepłe miejsce na około 2-3 godziny, aby umożliwić fermentację. Powinien pojawić się charakterystyczny zapach fermentujących drożdży.
 • Po zakończeniu fermentacji roztwór odżywki jest gotowy do użycia. Należy go jednak rozcieńczyć z wodą przed podaniem roślinom, aby uniknąć spalenia korzeni lub liści. Idealne proporcje to 1 część odżywki na 5 części wody (np. 1 łyżka roztworu na 5 łyżek wody).

Stosowanie: podlewaj rośliny przygotowanym roztworem, najlepiej raz na 2-3 tygodnie. Stosuj odżywkę zamiast normalnego podlewania.

Odżywka drożdżowa jest szczególnie polecana dla roślin, które wymagają dużo składników odżywczych, takich jak kwitnące rośliny doniczkowe. Są to np. skrzydłokwiat, anturium, grudnik, cyklamen, gwiazda betlejemska, fiołek afrykański. Taką odżywkę polubią także rośliny domowe o dużych liściach jak monstera, filodendrony, difenbachia, zamiokulkas, alokazja, czy kalatea.

Grudnik to jedna z kilku roślin kwitnących, która dobrze reaguje na podlewania odżywką drożdżową. / ShutterStock

Odżywka drożdżowa może przyczynić się także do bujniejszego wzrostu i lepszego aromatu ziół, uprawianych w doniczkach na parapecie np. mięty, bazylii czy rozmarynu.

Odżywka skrobiowa

Zamiast wylewać wodę po gotowaniu ryżu czy makaronu, użyj jej do nawadniania roślin. Bogata w skrobię, minerały i witaminy, ta woda stanowi znakomite źródło odżywienia dla roślin domowych. Ponadto poprawia strukturę gleby.

Podczas gotowania ryżu lub makaronu, pamiętaj, aby nie dodawać soli czy oleju do wody, ponieważ sól i olej szkodzą roślinom. Gotuj ryż lub makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Po ugotowaniu ryżu lub makaronu odcedź wodę do oddzielnego naczynia. Woda ta będzie mętna i bogata w skrobię, która jest cennym źródłem odżywiania dla roślin. Pozwól wodzie całkowicie ostygnąć przed użyciem.

W przypadku bardzo mętnej wody zaleca się jej rozcieńczenie z czystą, przegotowaną wodą, w stosunku 1:1 lub 1:2 (woda skrobiowa do czystej wody), aby uniknąć ryzyka zablokowania porów w glebie.

Stosowanie: Używaj tej odżywki raz na 1-2 tygodnie, zastępując nią normalne podlewanie.

Odżywka skrobiowa jest dobra dla tych samych gatunków roślin, które preferują odżywkę drożdżową. Możesz używać ich zamiennie lub wybrać jedną.

Anturium to popularna roślina doniczkowa, która polubi odżywkę z wody ryżowej czy makaronowej. / ShutterStock

Odżywka z kiełków lucerny

Kiełki lucerny są cenione za swoje właściwości odżywcze nie tylko w diecie, ale również w pielęgnacji roślin. Zawierają hormony roślinne i azot, które wspomagają wzrost i rozwój roślin doniczkowych. Możesz użyć świeżych kiełków lucerny lub suszonych.

Składniki:

 • Kiełki lucerny (świeże lub suszone)
 • Woda

Przygotowanie:

 • Jeśli używasz świeżych kiełków, rozłóż je na papierze do pieczenia i wysusz na kaloryferze. Suszone kiełki lucerny zmiel np. w młynku do kaw, aby uzyskać proszek.
 • Zalej kiełki wodą w stosunku około 1 część kiełków do 10 części wody (na przykład, na 25 gramów kiełków lucerny użyj 1 szklankę wody).
 • Pozostaw mieszankę w ciepłym, ciemnym miejscu na około 3-4 dni, aby umożliwić fermentację. Mieszanka powinna zacząć puszczać bąbelki, co jest znakiem fermentacji.
 • Po zakończeniu fermentacji, przecedź płyn przez sitko, aby usunąć resztki kiełków.
 • Rozcieńcz odżywkę wodą przed podaniem roślinom. Idealne proporcje to około 1 część odżywki na 10 części wody (czyli np. 1 łyżka odżywki na 10 łyżek wody).

Stosowanie: Używaj odżywki co 1-2 tygodnie, zastępując nią normalne podlewanie.

Odżywka z kiełków lucerny jest szczególnie korzystna dla roślin wymagających bogatej w azot gleby. Uważaj na stosowanie tej odżywki u roślin wrażliwych na nadmiar azotu. Zimą większość roślin ma mniejsze zapotrzebowanie na azot. Gatunkami, które wymagają azotu, także zimą są fiołki afrykańskie, cyklameny, skrzydłokwiat i kalanchoe. Nie stosuj tej odżywki zimą do zamiokulkasu, sansewierii, kaktusów, sukulentów.

Skrzydłokwiat by pięknie kwitnąć, nawet zimą może potrzebować więcej azotu. Jeśli roślina słabo kwitnie, wypróbuj odżywkę z kiełków lucerny. / Pixabay

Niewykorzystane odżywki (drożdżową, skrobiową czy z kiełków) przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Zużywaj je w ciągu kilku dni od przygotowania, aby uniknąć zepsucia.